November 7, 2019

Yeni Mezun Mühendis Vizesi Avustralya

Yeni Mezun Mühendis (Skilled–Recognised Graduate Visa (subclass 476) vizesiyle Türkiye’deki bir çok üniversiteden yeni mezun mühendislere Avustralya’da 18 aya kadar çalışmaları için özel bir vize olanağı sağlıyor. Bu vize sonrası eğer çalıştığınız kurum sizi sponsor olursa ve diğer gerekli koşulları sağlamanız halinde sürekli kalış vizesi ve sonrasında vatandaşlık olanaklarını da kendinize sağlayabilirsiniz.

Avantajlar

Bu vizeyle yeni mezun mühendisler Avustralya’da bu hakları sahip olacaktır:

 • Tam zamanlı çalışma
 • Eğitim görme
 • Eşlerini yanında Avustralya’ya götürme
 • Başka vizelere Avustralya’da başvuruma
 • 18 ay süresince sınırsız giriş-çıkış seyahat etme

Bu vize General Skill Migration (Nitelikli Göçmenlik) kategorisinde başvuru yapmak isteyen ama yeterli puanı tutturamayan adaylar içinde gerekli koşulları sağlıyorlarsa uygun olabilir.  Böylece henüz nitelikli göçmenlik kategorisindeki sürekli kalış sağlayan vizeler için yeterli baraj puanı tutturamayan kişiler için Avustralya’da yaşadığı süre boyunca bu eksik puanların tamamlanması için değişik olanaklar sunmaktadır.

Örneğin yeterli iş tecrübeniz yok ise kendi mesleğinizde bir iş bulup çalışarak “iş tecrübesi” ile ilgili kriteri sağlayabilirsiniz, böylece “Avustralya iş tecrübesi” kriterinden +5 puan daha alabilirsiniz ya da iş vereniniz, dilerse size gelecekte Avustralya’da çalışmaya devam edebilmeniz için sponsorlukta bulunabilir. Göçmenlik ile ilgili fikirleriniz varsa, sonraki aşamalarda göçmenlik danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Geleceğinizi şekillendirdiğiniz bu ilerdeki süreçte, kariyer ve göçmenlik hedeflerinize en uygun vize seçmenizde yardımcı olup, mesleki denklik ve vizesi başvurularınızda size yardımcı olabiliriz.

Vize koşulları

Eğer okuduğunuz Üniversite ve bölümünüz yeni listede bulunan ABET veya MÜDEK listelerinde ise ve gerekli diğer koşulları sağlamanız durumunda bu yeni mezun mühendis çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Vizenin koşullar şöyledir:

 • Ana başvuru sahibi, teslim tarihinde 31 yaşın altında olmalıdır.
 • Aşağıdakilerden birini göstererek, İngilizce dil yeteneğinizin kanıtlandığını ortaya koymalısınız:
  • IELTS (Academic veya General): Ortalama 6 ve en az 5 her grupta; veya
  • Mesleki İngilizce Test (OET): Her gruba B Geçiş; veya
  • Pearson (PTE Academic): Toplamda ortalama 50, her grupta en az 36; veya
  • TOEFL iBT (İnternet Tabanlı Test): Toplam 64 puan, en az 4, Dinleme ve Okuma ve en az 14 Yazı ve Konuşma; veya
  • Cambridge (CAE): Her bir grupta en az 154 olmak üzere toplam 169 ortalama.
 • Mezun olduğunuz tarihten en fazla 2 yıl sonra başvuru yapabilmektesiniz.
 • MÜDEK ya da ABET tarafından akredite edilmiş üniversite mezunları (http://www.mudek.org.tr/tr/akredit/akredite2018.shtm ve https://main.abet.org/aps/Accreditedprogramsearch.aspx).

Bu vize sadece lisans değil, yüksek lisans programları için de geçerlidir.

Değerlendirme süresi

Son dönemde, bu vize türünün değerlendirme süresinde artış görüyoruz. Bu vize türü Avustralya’dan değerlendirilmektedir. Değerlendirme süreleri başvuru yoğunluğu, henüz tamamlanmamış vize başvurularının sayısı ve komplex başvuruların yoğunluğu nedeniyle her ay değişebilmektedir. Linkten siz de takip edebilirsiniz: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-processing-times/global-visa-processing-times.

Biz nasıl yardımcı olabiliriz?

Lisanslı göçmen danışmanımız Feriha Guney (Registered Migration Agent MARN 0960690) ve Av. Ceren Guney tarafından yukarıdaki kriterleri sağlayan mezunların dosyalarını profesyonel ve eksiksiz bir şekilde hazırlamaktadır. Bu alanda yapılan tüm vize başvurularımız 100% başarıyla sonuçlanmış olup, Avustralya’da ve Türkiye’deki ofislerimizle, bizim ile çalışmak istediğiniz taktirde, tüm bu süreçte, gereken her zamanda yanınızda olacağımızı belirtmek isteriz. Bizimle çalışmanız durumunda, başvuru sürecine ek olarak, Avustralya’ya yerleşme aşamasında da desteğimizi sürdürmekteyiz:

 • Avustralya’daki geniş çevremiz ile, Avustralya’da ki bulunduğunuz süreci verimli bir şekilde kullanabilmeniz için yardımcı olup destek vermekteyiz,
 • İş bulmanız konusunda yardımcı olup destek vermekteyiz,
 • Avustralya’ ya yerleşme sürecinizde hayatınızı kolaylaştıracak her türlü güncel ve pratik bilgi talebiniz doğrultusunda bilgilerimizi paylaşıyoruz.

Öğrenci vize hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için yetkili danışmanlarımız olan Feriha Güney (Registered Migration Agent MARN 0960690 & Student Counselor QEAC C102) ve Av. Ceren Güney’e sydney@inteducation.com, TR: +90 212 800 79 11 | +90 546 946 38 11 veya AU: +61 2 9232 7055  |  +61 477 524 039 ’den ulaşabilirsiniz.

[contact-form-7 id=”1811″ title=”Başvuru Formu”]

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A