October 29, 2019

Batı Avustralya’daki Perth ve Queensland’daki Gold Coast, bu yıl Kasım ayında değişiklikler yapıldığında göçmenlik amacıyla ‘bölgesel’ olarak sınıflandırılmıştır.

Batı Avustralya ve Queensland Eyalet Hükümetleri daha fazla uluslararası öğrenciyi çekmek için Perth ve Gold Coast’tan – bölgesel – olarak sınıflandırılmalarını istedi. Bunun nedeni, Kasım ayından itibaren, bölgesel alanlarda okuyan öğrencilerin daha uzun sureli Subclass 485 lisansüstü çalışma vizesine erişebilmeleri.

16 Kasım’dan itibaren, bölgesel şehirler Adelaide, Sunshine Coast, Canberra, Newcastle/Lake Macquarie, Wollongong/Illawarra, Geelong, Hobart, ve Perth and the Gold Coast gibi önemli bölgesel bölgelerdeki öğrenciler bir yıl daha kazanabilecekler. Diğer tüm bölgesel bölgelerden gelen öğrenciler, Lisansüstü vizeleriyle 2 yıl daha alabilirler.

Bu başka kim etkiler?

Tüm vize kategorilerinde “bölgesel” tanımının Kasım ayında başlatılmasıyla birlikte, Perth ve Gold Coast’un bölgesel alanlar olarak yeniden sınıflandırılması, bu alanlardaki işletmelerin yeni Subclass 494 Nitelikli Bölgesel İşveren Sponsorlu (Geçici) aracılığıyla kalifiye işçi çekebilecekleri anlamına gelir.  Bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgiyi önceki blog yazımızdan ulaşabilirsiniz: https://www.avustralyagocajansi.com/onumuzdeki-yil-icerisinde-avustralya-vize-sisteminde-olacak-baslica-degisiklikler/

Vize işleme

Göç Bakanlığı ayrıca bölgesel vize kotasındaki 2000 yeni yeri açıkladı ve mevcut 160.000 toplam yerin 25.000’ine yükseldi. Bölgesel vize için başvuranlar vize başvurularının öncelikli işlemlerini de yapacaklardır.

Başvuranlar şimdi ne yapabilir?

Değişiklikler Kasım ayının ortasına kadar uygulanmayacak olsa da, vize seçeneklerinizi incelemeye başlamak iyi bir fikirdir. Perth ve Gold Coast’taki akrabaları olan göçmenler artık vize sponsorluğu için yeni fırsatlara sahip olabilirler ve şu anda bu bölgelerde yaşayanlar artık kalıcı ikamet almak için daha fazla seçeneğe sahip olabilir. Değerlendirme için bizimle iletişime geçmesini tavsiye ediyoruz.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için yetkili danışmanlarımız Feriha Güney (Registered Migration Agent MARN 0960690 & Student Counselor QEAC C102) ve Av. Ceren Güney sydney@inteducation.com: TR +90 212 800 79 11 | +90 546 946 38 11 veya AU T: +61 2 9232 7055  |  +61 477 524 039’ den ulaşabilirsiniz.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A