July 10, 2019

Avustralya’nın göç yasası, ülkenin istihdam ve ekonomik politikaları doğrultusunda olduğu kadar, toplumun talepleri doğrultusunda da sıklıkla değişikliğe uğrayan, son derece karmaşık bir yasadır. Bunca karmaşık ve değişken bir yasal sistemde, Avustralya’ya göçmeyi planlayan adayların, kendilerini etkileyebilecek değişikliklerin farkında olmaları son derece önemlidir.

Önümüzdeki aylarda, göçmenlikte birkaç önemli değişikliğin yansıra, Temmuz ayı itibariyle hükümetin devlet sponsorluğu ve vasıflı göç kategorilerinde kotalarına tanık olacağız.

2019 – 2020 Göçmenlik Kotası

2019 – 2020 mali yılı için Kalifiye Göçmenlik kategorisinde davet sayesi 160.000 olarak belirlendi. Dolayısıyla, Avustralya, vasıflı göçmenleri almaya devam edecek. Öte yandan, İşveren Sponsorlu veya Kırsal Kesim destekli çalışma vizeleri ve göçmenlik kategorilerine öncelik tanınacak.

Küresel Yetenek Vize Kategorisi (Global Talent Visa)

Dünyanın dört bir yanından, yüksek teknolojide bilgi ve deneyim sahibi yetenekleri Avustralya ya çekmeyi hedefleyen bu yeni program çerçevesinde, 2019-2020 mali yılı içinde 5,000 göçmen alimi hedeflenmektedir. Bu kategoride hem hali hazırda çalışmalarını yürüten şirketler hem de yeni kurulan şirketler sponsor olabilecekler.

489 sayılı vizeden 491’e geçiş

Sonrasında göçmenliğe geçiş sağlayan 489 sayılı Kırsal Kesim Destekli Geçici Çalışma Vizesi 15 Kasım 2019’da öğleden sonra saat 11: 59’da sona erecektir. 491 sayılı vize 489’un yerini alacak ve 16 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecektir.

16 Kasım’dan itibaren, ilgilenen göçmenler, 491 sayılı vize (The Skilled Work Regional (Provisional) (subclass 491)) için EOI başvurusu yapabilirler.

Belirlenmiş Alan Göç Sözleşmeleri (DAMA) programının genişletilmesi

Bu program, İşveren Destekli (TSS ve ENS) vize programları kategorisinde olmakla birlikte, hem işveren hem yabancı çalışan açısından kolaylıklar sunmaktadır. Kırsal kesimde vasıflı eleman açığını kapatmak ve bu kesimlere nüfus çekmeyi hedefleyen bu vize kategorisinde, yabancı isçi çalıştırmak isteyen işverenlere önemli kolaylıklar sağlanırken, yabancı işçinin sahip olması gereken nitelikler ve iş deneyimleri konusunda da kolaylıklar sağlanmakta, çalışanlara potansiyel olarak kalıcı ikamete yol açabilecek geçici vizeler verilmektedir.

DAMA kapsamında daha çok meslek bulunmakta olup,  adaylardan genellikle daha düşük İngilizce puanı istendiği gibi, mesleki yeterlilik ve iş deneyimi açısından da adaylara kolaylıklar sağlanabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu bir işveren sponsor vize türüdür, bağımsız başvuru yapılması mümkün değildir. Faydalanabilmeniz için mutlaka size DAMA çerçevesinde bir işverenin sponsor olması gerekmektedir.

Şu bölgeler için DAMA geçerlidir:

  • NT
  • Great South Coast, Victoria
  • WA Goldfields, Western Australia
  • Adelaide City
  • Orana NSW
  • Far North Queensland

Önceki yazılarımıza linkten ulaşabilirsiniz:  https://www.avustralyagocajansi.com/ingilizceniz-zay…n-uygun-olabilir/ ‎

Vize ücretlerinde artışlar

Vize türlerinin çoğunda vize ücretleri, 1 Temmuz’dan itibaren % 5.4 artmış bulunmaktadır.

Göçmenler için puan test sistemindeki değişiklikler

Önceki yazılarımıza linkten ulaşabilirsiniz: https://www.avustralyagocajansi.com/significant-changes-to-immigration/ ve https://www.avustralyagocajansi.com/kalifiye-gocmenlik-programinda-onemli-degisiklikler-yapilmistir/

Eş vizeleri için siki kurallar

Önceki yayınlarımıza linkten ulaşabilirsiniz:  https://www.avustralyagocajansi.com/es-vizesinde-onemli-degisiklikler/ve https://www.sbs.com.au/yourlanguage/turkish/tr/audiotrack/2019da-es-vizesinde-yapilan-degisiklikler-basvurulari-nasil-etkileyecek?language=tr&fbclid=IwAR0Kx3xQZArMKNLt_C0p1WM8j3dxvw5p-wuNqY-ETZJODk0JlfDZayuED5w

Avustralya eş vizelerinde yapılan değişiklik parlamentodan geçmiş, Genel Vali tarafından onaylanmıştır. Ancak, uygulamanın ne zaman başlayacağı ile ilgili tarih henüz belirtilmemiştir. Uygulamanın önümüzde ki aylarda başlaması beklenmektedir. Yeni uygulamaya göre, eş vizeleri 2 aşamalı olacak. İlk aşama Avustralya vatandaşı veya sürekli oturum hakki olan eşin sponsorluk başvurusu yapılacak, sponsorun sabıka kaydı, ev içi şiddet de dahil herhangi bir şiddete karışıp karışmadığı araştırıldıktan sonra sponsorluk başvurusu sonuçlanacak, bu sonuca göre de eş vizesi başvurusu yapılabilecek.

Başvuruları kendiniz yapabileceğiniz gibi profesyonel bir destek de alabilirsiniz. Eğer profesyonel bir destek alacaksanız, bu kişinin Göçmen Acentelerinin zorunlu olarak kaydolması gereken MARA ya kayıtlı olmasına dikkat ediniz. Göçmen acentesinin lisanslı olup olmadığını www.mara.gov.au web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Avustralya’da ve Türkiye’deki ofislerimizle hem Türkiye de hem Avustralya da sizlere sunduğumuz yetkin, profesyonel, güvenilir ve ekonomik hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için:

  • Türkiye’de Avustralyalı Avukatımız Ceren Güney’e (+90 546 946 3811),
  • Avustralya’da Yasal Kayıtlı Göçmenlik ve Yetkili Eğitim Danışmanımız Feriha Güney’e (MARN: 0960690 | QEAC: C102) (+61 477 524 78 39), veya
  • sydney@inteducation.com adresine CV’nizi ekleyerek başvurabilirsiniz.
Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A