January 25, 2019

Yeni vize işverenlere, normal vizelerde başvurulabilecek bazı meslek sahiplerine ücret ve İngilizce seviyesinde daha gevşek şartlara sahip sponsorluk hakkı veriyor.

Göçmenlerin, Sydney ve Melbourne gibi büyük kentler dışına yerleşmelerini sağlamak isteyen Avustralya Federal Hükümeti, kırsal bölgelere yerleşimi teşvik etmek için yeni vizeler çıkarıyor.

Göç İşleri ve Çokkültürlülük İşleri Bakanı David Coleman, Avustralya kırsal bölgelerinde yaşamaya gönüllü olanlar için sürekli oturma izni alma yolunu açan yeni iki vize açıkladı.

Designation Area Migration Agreements (DAMA) olarak adlandırılan plan, meslek sahibi eleman ve nüfus sıkıntısı çekilen Victoria’da Warrnambool bölgesi ve Northern Territory (NT) için geçerli olacak.

 

Great South Coast

The Great South Coast region will be among-the first across the country to enter into a five-year agreement with the Commonwealth.

5 yıllık özel anlaşmayla Federal Hükümet, Victoria’da Great South Coast ve Northern Territory’deki işverenlerin, Temporary Skill Shortage visa (Subclass 482) çerçevesinde, vize sahiplerine sürekli oturma izni yolunu da açacak,  meslek sahibi işçi getirmesine olanak verecek.

Anlaşma, işverenlere, standart vizelerde olmayan mesleklerden kişilere, sponsor olma imkanı da sağlayacak. Bu mesleklerden kişilerin İngilizceye hakim olma sınırı ve ücret seviyesi de düşürülecek.

DAMA ile, ilk kez sürekli orturma izni için kapı da açılmış olacak.

 

Northern Territory

DAMA II broadens the range of occupations in the Territory, as well as offering pathways to permanent residency.

Victoria’daki Great South Coast Bölgesi, anlaşmanın kapsadığı ilk bölge oldu. Northern Territory Hükümetinin de, ilk DAMA anlaşması süresinin 31 Aralık’ta dolmasıyla, yeni bir 5 yıllık anlaşma imzalaması bekleniyor.

Bakan Coleman, Designated Area Migration Agreement’den  ilk kez eleman sıkıntısı çeken NT’nin yaralandığını söyledi.

NT, CLP Senatörü Nigel Scullion ise, “NT’nin pek çok meslekten kişiye acil ihtiyacı var. Dama, ihtiyaç sahibi işverenlere yardımcı olacak” dedi.

DAMA, normal vizeyle gelecek işçilerden ziyade,  yurt dışından daha farklı meslek alanlarında getirilecek işçilerle, Victoria – Great South Coast’da, tarım, turizm hizmetleri ve diğer alanlarda açığı kapatacak.

Warrnambool Belediye Başkanı Tony Herbert, vizeyle sürekli oturma iznine başvuru yolunun açılmasının, vizeyi yabancı işçiler gözünde çekici hale getirdiğini söyledi.

İlk DAMA anlaşması NT’de, işverenlerin, çocuk bakıcısı, turizm, ve otelcilik alanında pek çok açığı kapatmasını sağladı. İkinci anlaşmanın daha geniş bir meslek alanını kapsayacağı bildiriliyor.

NT İşçi Eğitimi Bakanı Selena Uibo, “117 meslekte çalışacak işçi bulmakta zorlanan işverenler, önce Avustralya’da bu işleri yapacak kimse bulamadıklarını kanıtlamalı ve sonra yurt dışından işçi getirmek için başvurmalı” dedi.

Göç ve Çokkültürlülük İşleri Bakanı David Coleman, Avustralya’da işçi bulunamayan alanlarda ihtiyacı yurt dışından getirilecek işçilerle kapatmaya kararlı olduklarını söyledi. Bakan, “Hükümetimiz, belli bölgelerdeki ihtiyacı gidermek amacıyla, Göç Programını geliştirmek için çalışıyor” dedi.

Herkes kazançlı çıkacak

Göçmen acentası Rohit Mohan, yeni plandan herkesin faydalanacağını söyledi.

Mohan, SBS Hindi‘ye yaptığı açıklamada, “Hükümet, Sydney ve Melbourne dışındaki yerlere yerleştireceği meslek sahibi göçmen arıyor. Bu yeni vizelerle insanları kırsal bölgelere yerleştirmeyi ve oralardaki ihtiyacı karşılamasını istiyor” dedi .

Başka bölgelere de yayılacak

Federal Hükümet eleman sıkıntısı çeken diğer bölgelerle görüşmeler yürütüyor. Bu bölgeler arasında Batı Avustralya’da Pilbara, Kalgoorlie-Boulder bölgeleri, North Queensland’da Cairns ve Central NSW’de Orana Bölgesi ve bulunuyor.

Victoria’da Warrnambool Bölgesi’nin yıl sonundan önce DAMA anlaşmasını imzalaması bekleniyor.

Kaynak: www.sbs.com.au
Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A