June 10, 2019

Önceki yazılarımızda belirtiğimiz gibi 08 Nisan 2019’de açıklanan yeni yasa ile, vize türleri ve puanlama sisteminde 16 Kasım 2019 tarihinde değişiklikler yapılması bekleniyor. Değişiklikleri takip etmekteyiz. Ancak yasanın nasıl uygulanacağı ile ilgili tüm bilgiler henüz açıklanmamıştır. Fakat önemli noktalar artık belirginleşmiştir.

New Regional Visa: 489 sayılı vize türü iptal edilip yerine 491 sayılı vize türü geçecektir.

Yeni Vize için gerekli şartlar şu anki 489 vizesi ile benzerdir. Başvuru sahibinin, bir eyalet veya bölge tarafından aday gösterilmesi veya belirtilen bir bölgede yaşayan bir aile üyesi tarafından desteklenmesi gerekecektir.

Avustralya’da bölgesel alanın ne olduğu konusunda yeni bir tanım olacak ve bu, Avustralya’da bölgesel çalışma için ayrılan noktalar da dahil olmak üzere, bölgesel bir alana yapılan tüm referanslar için geçerli olacaktır. Alan, Brisbane, Gold Coast, Sydney, Melbourne ve Perth gibi büyükşehir bölgelerinin dışındaki tüm Avustralya olarak tanımlanmıştır; henüz hiçbir posta kodu mevcut değildir. Bu yüzden bir metropol alanın ne anlama geldiğinden emin değiliz.

Yeni Vize dört yıl yerine beş yıl süreyle geçerli olacak. 491 vizesine sahip olduktan üç yıl sonra, bir 191 Daimi Yerleşik (Nitelikli Bölge) vizesine şartları yerine getirdiğiniz takdirde başvurabilirsiniz:

–              vizenizin tüm şartlarına uymuş olmalısınız (belirlenmiş bölgede 3 yıl yaşamış ve çalışmış olmalısınız)

–              belirli bir seviyenin üzerinde vergilendirilebilir bir gelir göstermeniz gerekmektedir (bu tutar henüz açıklanmadı).

Puan Testi

16 Kasım 2019 tarihinden itibaren puan testine tabi tutulan tüm yetenekli vize başvuruları için bazı büyük değişiklikler mevcut. Yeni noktalar aşağıdaki gibidir:

Eş kategorisinden puan

Mevcut sistemde eş kategorisinden puan alabilmek için eşinizin yeterli seviyede İngilizce biliyor olması ve kendi mesleği için geçerli bir skills assessmentı gerekiyordu.  Artık İngilizceden yüksek puan alabiliyorsa, skills assessmenti yoksa bile, puan alabileceksiniz (artı 5 puan). Yeterli İngilizce konusunda skills assessmenti almış olan bir eşiniz varsa 5 yerine 10 puan kazanacaksınız. Bir eşiniz yoksa veya eşiniz Avustralya vatandaşı veya daimi ikametgâhtaki var ise, artık 10 puan kazanacaksınız (eski sistem 0 puan veriliyordu). Yalnızca İngilizce bilen bir eşiniz varsa, 0 puan yerine 5 puan kazanacaksınız. İngilizce bilmeyen bir eşiniz varsa, puan almayacaksınız.

Eğitim

Avustralya’da Master by Research (tezli yüksek lisans) veya doktora alan kişilerin alabileceği puan 5’ten 10’a yükselecek.

Bölgesel destek

Belirlenmiş bölgesel aday gösterme veya sponsorluk puanları da 10’dan 15’e yükselecek.

Ajansımız, göç yardımı sağlamak için sadece uygun kişilerin kaydolmasını sağlayan MARA’ya kayıtlıdır.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için lütfen bize ulaşınız:

TR:  Avukatımız Ceren Güney +90 212 800 79 11 | +90 546 946 3811| sydney@inteducation.com

AU: Yasal Kayıtlı Göçmenlik ve Yetkili Eğitim Danışmanımız Feriha Güney (MARN: 0960690 | QEAC: C102) +61 2 9232 7055 | +61 477 524 039 | sydney@inteducation.com

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A