August 21, 2017

EMRE KONGAR

AVUSTRALYA’DA YÜKSEK ÖĞRENİM OLANAKLARI

Sevgili okurlarım, bugün size Avustralya’daki yüksek öğrenim olanakları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Başbakan’ın son seyahatiyle gündeme gelen Avustralya ve Yeni Zelanda ilginç yerler.

Dünyanın “öbür ucu” da diyebilirsiniz buralara.

Bildiğiniz gibi Avustralya’da ciddi bir Türk kökenli Avustralyalılar nüfusu var.

Bunların büyük bir grubunu, Kıbrıs’tan gelen Türk kökenliler oluşturmuş; Makarios döneminde adadaki baskılardan kaçanlar buraya gelmiş.

Daha sonra Avustralya’nın “çok kültürlü bir toplum” modeline uygun olarak uyguladığı göçmen politikasına dayalı olarak pek çok nitelikli ve niteliksiz vatandaşımız Avustralya’ya göç etmiş.

Eski solculardan elektronik mühendislerine, nitelikli ustalardan niteliksiz işçilere kadar pek çok değişik kökenli yurttaşımız şimdi oralarda önemli bir grup oluşturmuş.

Bu grup o kadar önemli ki, İngiltere’deki BBC modelini uygulayan Avustralya radyosu onlar için özel Türkçe yayın yapıyor.

İşte “dünyanın öbür ucunda” başarılı olan Türklerden biri de Memduh Güney.

Memduh Güney, ODTÜ mezunu bir makine mühendisi.

Endüstriyel ürün tasarımı konusunda çalışıyor ve pek çok ödül sahibi.

Avustralya da ürün tasarımı alanında verilen en önemli ödülü “Avustralya Tasarım Ödülünü” (Australian Design Award) iki kez kazanmış olan Memduh Güney, son tasarımı olan Mirage Swift adlı Sleep Apnea maskesi ile 2005’te de finale kalmış ve tasarımı, Sydney’de bulunan “PowerHouse Museum” tarafından bir yıl boyunca sergilenmek üzere seçilmiş. [Not: Memduh Güney 2017’ de bu ödülü üçüncü kez kazanmıştır]

İşte bu başarılı Türk, Avustralya’daki yüksek öğrenim olanaklarını Türkiye’deki gençlere de açmak üzere bir örgüt kurmuş.

Örgütün adı INTERNATIONAL EDUCATION AGENCY-AUSTRALIA (IEA-A).

Esas olarak Türkiye’deki lise mezunlarına Avustralya’daki yüksek öğrenim olanaklarını tanıtmak ve yardımcı olmak üzere kurulan bu örgüt, başvuran öğrencilerin bir bölümü için bazı burs olanakları da sağlıyor.

Herkesin yüksek öğrenim veya mezuniyet sonrası eğitim için gözünü Amerika’ya diktiği bir dönemde Avustralya’da sağlanan bu olanaklar dikkatimi çekti; sizlerle paylaşmak istedim.

Kaynak: https://www.kongar.org/medyanotu/403_Avustralya_da_yuksek_ogrenim.php

Comments

Be the first to comment.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A