September 3, 2019

Avustralya, yalnızca 24 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen, dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasında yer alan bir okyanus ülkesidir. “Academic Ranking of World Universities (ARWU)” araştırmasına göre, 8 Avustralya üniversitesi, dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alıyor. Her yıl 200.000‘den fazla yabancı öğrenci, yüksek lisans eğitimi için Avustralya‘yı tercih ediyor. Avustralya yurtdışında okuyan uluslararası öğrenciler için en popüler üçüncü destinasyon olarak yer almaktadır.

Peki, Avustralya’da ne tür eğitim almalısınız? Bu kararı verirken, bir çok faktörü değerlendirmelisiniz, ancak bu yazı da 2 önemli konuya değinmek istiyoruz. İlk olarak, mezuniyet sonrası kazanabileceğiniz para ana motivasyon olmamalıdır, ancak dürüst olalım – hepimiz yeni bir işe girerken ne kadar kazanacağınızı bilmek istiyoruz. Avustralya Vergi Dairesi’nden (ATO) elde edilen en son gelir istatistikleri seti, ülkenin ortalama vergilendirilebilir gelirlerine göre en yüksek 10 ödeyen işi ortaya çıkararak kimin neyi kazandığına dair bir fikir vermektedir.

En yüksek maaş kazanan meslekler gelince gerçek bir sürpriz yok. Tıp, finans ve mühendislik gibi endüstriler ilk 10’a hakimken, yönetici yönetimi meslekleri de oldukça belirgindir. Tabi ki, bir iş ya da kariyer hakkında iyi olan her şeyin ölçülebilir olmadığını unutmayın – özellikle yüksek maaşlı mesleklerde genellikle iş / yaşam dengesi kurabilmek daha zordur.

Sırada ilk gelen, cerrahlar, doktorlar ve psikiyatristler. Bu alandaki eğitimler için giriş koşullar ve istenilen İngilizce seviyeleri çok daha yüksek. Bu mesleklerinin yanında, finans ve mühendisler Avustralya’da yüksek gelirler sahip. Bu sektörler için, kendi bölümlerinin dışında, bir çok eğitim opsiyonu bulunmaktadır. Yüksek lisans veya daha pratik bilgi içeren diploma ve sertifika programları uygun olabilir.

Avustralya’da sürekli oturma izni sağlayacak en geçerli meslekleri de dikkate almanızı kesinlikle öneriyoruz. Bu yıl, en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında hemşire, orta okul – lise öğretmeni ve IT uzmanları da bulunuyor. 2018-19 mali yılında Avustralya, 43 bin 990 kadro açığı olan hemşirelik alanında, Skilled Independent kategorisinde 17 bin 300’ün üzerinde hemşireye vize verecek. Bu kategoriden yararlanarak gelmek isteyenlerden, bir işyerini aday göstermesi istenmeyecek. Hak sahiplerine sürekli oturma hakkı olan (Subclass 189) vizesi verilecek ve Avustralya’da istedikleri yerde yaşama ve çalışma hakkına sahip olacaklar.

Eğitiminiz sonrasında çalışma vizesine başvurmayı, ve ilerde göç etmeyi, düşünüyorsanız, en baştan doğru eğitim programına başvurmanız çok önemli. Kurumumuz eğitim ve göçmenlik danışmanlığı olarak iki alanda hizmet vermektedir. Bu iki alanda verdiğimiz hizmetler ve bu hizmetlerin yasal yükümlülükleri farklı olmakla birlikte, her iki alanda da kapsamlı bilgi sahibi olmamız, öğrencilerimiz açısından elbette büyük bir avantajdır.

Yetkili danışmanlarımız Feriha Güney (Registered Migration Agent MARN 0960690 & Student Counselor QEAC C102) ve Av. Ceren Güney ulaşmak için sydney@inteducation.com: TR +90 212 800 79 11 | +90 546 946 38 11 VEYA AU T: +61 2 9232 7055  |  +61 477 524 039.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A