September 23, 2019

Avustralya’da 2 yıllık eğitimin ardından, gerekli koşulları sağladığınız takdirde, çalışma vizesine başvurma hakki elde etmeniz mümkün. 485 sayılı vize türü size şu faydaları sağlayacaktır;

  • Avustralya’da, aldığınız eğitime bağlı olarak, 18 ay ile 4 yıl arası tam zamanlı çalışma hakki ve böylece, uluslararası iş deneyimi elde etme fırsatı
  • Avustralya’da göçmenliği düşünürseniz, kendi alanınızda çalışmanız durumunda ek puan alma fırsatı

Bu vize türü için temel koşullar şöyledir:

  • Eğitiminizin 2 yıl olması
  • Eğitiminiz bittikten sonra en geç 6 ay içeresinde başvurmak
  • Güncel dil sınav sonuçlarınızı sunmanız (IELTS overall 6.0, min banttan 5.0)

485 sayılı vize türünde 2 kategori bulunmakta;

  1. Graduate Work Stream
  2. Post Study Work Stream

İlk olarak, daha yaygın olan Post Study Work Stream hakkında bilgi paylaşmak istiyoruz.

Post Study Work Stream kategorinin özellikleri şöyledir;

  • Alacağınız eğitim herhangi bir alanda olabilir.
  • Bu kategori için sadece lisans ve lisans ustu eğitimler yani lisans eğitimler, yüksek lisans ve doktora eğitimler. Avustralya’da Lisansüstü derece olan Graduate Certificate veya Graduate Diploma programları buna dahil değildir (ancak bazı paket eğitim durumlarında uygun olabilir).
  • Bu vizenin süresi aldığınız eğitimin lisans, master veya doktora olmasına göre 2 yıl ile 4 yıl arasında değişmektedir.

İkinci akışı ‘Graduate Work Stream’. Genel bir özet olarak bu kategoriden yararlanabilmeniz için, eğitim görmüş olduğunuz meslek Avustralya’nın aranan meslekler listesinde olması gerekiyor ve o meslek için mesleki denklik (veya skills assessment) sağlamış olmalısınız.

Spesifik durumlarda, 2 yıllık eğitiminiz ila lisans veya lisans ustu eğitimler olmak zorunda değil, sertifika, ve diploma eğitimler de olabilir. Bu her meslek veya eğitim için uygun olmayacaktır. Bu akışı için verilen vize suresi 18 ay.

Eğitiminiz sonrasında çalışma vizesine başvurmayı, ve ilerde göç etmeyi, düşünüyorsanız, en baştan doğru eğitim programına başvurmanız çok önemli. Kurumumuz eğitim ve göçmenlik danışmanlığı olarak iki alanda hizmet vermektedir. Bu iki alanda verdiğimiz hizmetler ve bu hizmetlerin yasal yükümlülükleri farklı olmakla birlikte, her iki alanda da kapsamlı bilgi sahibi olmamız, öğrencilerimiz açısından elbette büyük bir avantajdır.

Yetkili danışmanlarımız Feriha Güney (Registered Migration Agent MARN 0960690 & Student Counselor QEAC C102) ve Av. Ceren Güney ulaşmak için sydney@inteducation.com: TR +90 212 800 79 11 | +90 546 946 38 11 VEYA AU T: +61 2 9232 7055  |  +61 477 524 039.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A