August 30, 2019

Avustralya hükümeti, Uluslararası Öğrencilere Eğitim verme yetkisi olan eğitim kurumlarında en az 2 yıl öğrenim gören ve mezun olan öğrencilere, eğitimleri sonrasında 48 aya kadar çalışma vizesi ve daha sonrasında gerekli diğer koşulları yerine getirmeleri halinde ya da onları bir sponsor şirket sponsor olması durumunda Avustralya’ya göçmenlik başvuru hakkı tanınmakta.

Eğitim sonrası bu çalışma vizesi ile Avustralya da yaşama daha kolay geçiş yapmalarını, daha başarılı, daha mutlu sorunsuz bir göçmenlik sürece yaşamalarını sağlamış oluyor. Nitelikli Göçmenlik (Vasıflı Göçmenlik) kategorisinde olup bunlarında büyük bölümü Avustralya’da eğitim görüp, çalışma deneyimi olan öğrencilerin oluşturduğu söylenebilir.

Bu çalışma vizesini değerlendirebilmeniz için, dikkat edilmesi gereken bazı konular şöyle sıralanabilir:

  • Online eğitim programları kabul edilmemekte, yetkili eğitim kurumlarına bağlı bir eğitim kurumunun onaylı bir programı ve kurumun kampüsüne gidilerek bir eğitim kabul edilmektedir. Bu eğitim mutlaka Avustralya devletinin onaylamış olduğu bir eğitim kurum olmalı (“CRICOS”).
  • Eğitiminizin süresi en az 2 yıl ve tam zamanlı olmalıdır. En az iki yıllık eğitim süresinde Ön lisans (diploması), Lisans, Yüksek Lisans (Master, Post Graduate Certificate or Diploma), Doktora (PhD) olabilir. Bazı durumlarda, 2 farklı 1 yıllık programları kabul edilmektedir ancak her program için geçerli değil dolaysıyla mutlaka danışmanınız ile bu konuyu teyit ediniz.

Eğitiminiz sonrasında çalışma vizesine başvurmayı, ve ilerde göç etmeyi, düşünüyorsanız, en baştan doğru eğitim programına başvurmanız çok önemli. En başta yapılacak bir yanlışlık size sonrasında büyük zaman ve ekonomik maliyeti olabilir. Sözgelimi sadece Eğitim Programının adına bakarak size gerekli koşulları sağlayıp sağlamayacağını söylecek bir danışman size yanlış bir programa yönlendirebilir. Kurumumuz eğitim ve göçmenlik danışmanlığı olarak iki alanda hizmet vermektedir. Bu iki alanda verdiğimiz hizmetler ve bu hizmetlerin yasal yükümlülükleri farklı olmakla birlikte, her iki alanda da kapsamlı bilgi sahibi olmamız, öğrencilerimiz açısından elbette büyük bir avantajdır. Bu çerçevede, öğrencilerimize, mezuniyet sonrası çalışma vizeleri ve göçmenlik danışmanlığı konusunda destek verme yetkimiz bulunmaktadır.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı ve IEAA yapmak istediğiniz eğitim programını belirleyip bu alanda size gerekli koşulları sağlamasında, mesleki onay kurumuylada araştırma yapıp en doğru bilgileri sağlayacaktır. Elbette eğitiminiz sırasında olabilecek aranılana meslekler listesinde olabilecek bazı değişimler ne yazık ki önceden kesin olarak tahmin etmek mümkün olmayacaktır ama bu durumlarda da IEAA aracığıyla en son gelişmeleri en doğru şekilde takip etmeniz ve hızlı olarak yapılacak değişikliklerle en az şekilde etkilenmemiz sağlanabilir.

Yetkili danışmanlarımız Feriha Güney (Registered Migration Agent MARN 0960690 & Student Counselor QEAC C102) ve Av. Ceren Güney ulaşmak için sydney@inteducation.com: TR +90 212 800 79 11 | +90 546 946 38 11 VEYA AU T: +61 2 9232 7055  |  +61 477 524 039.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A