October 1, 2019

Öğrenci vizesine başvururken elçilik sizin doğru profile sahip bir öğrenci olduğunuza dair detaylı bir değerlendirme yapmaktadır; bu değerlendirmede sizin ‘Genuine Temporary Entrant (GTE)’ koşullunu karşılayıp karşılamadığınızı incelemektedir. Öğrenci vizesinin en yaygın ret nedenlerinden biri GTE şartını yerine getirmek için yeterli kanıt bulunmamış olmasıdır.

GTE koşullu temelde sizin niyetlerinizi belirlemek için uygulanmaktadır. Öğrenci vizesi için başvururken, başvuru sahiplerinin, temel amaçlarının planladıkları eğitim programını tamamlamak ve kazandıkları bilgi ve becerileri Türkiye’deki kariyerlerinde uygulamak olduğunu göstermeleri gerekmektedir.

Göç Bakanı, Göç Yasası’nın 499. Maddesinde elçilik memurların dikkate almaları gereken faktörler belirtiliyor. Bu çerçevede bir çok faktör değerlendirilmektedir, örneğin:

  • Türkiye’nin ekonomik durumu, ve siyasi veya sivil huzursuzluklar ve askerlik taahhütleri;
  • Başvuru sahibinin Türkiye’de kişisel ve ekonomik bağları önemli bir kriterdir. Bu çerçevede, geri dönmenizi teşvik edecek faktörler değerlendirilir – örneğin, bir işiniz veya iş teklifiniz varsa, bir işletme veya mülkünüz varsa, veya Türkiye’de birinci dereceden yakın akrabalarınız varsa, tüm bu belgelerde başvurunuzda olumlu etki yaratacaktır;
  • Başvuru sahibinin almak istediği eğitimi neden Türkiye’de yapmadığı ile ilgili makul sebepler olup olmadığı;
  • Tercih edilen eğitiminin başvuru sahibinin geleceğine ve seçilen dersin gelecekteki kariyer ve eğitim planlarına uygunluğu;
  • Önceki akademik eğitimleri ve mesleki geçmişi ve kursunun akademik ya da mesleki geçmişinize uygunluğu;
  • Programın, başvuranın mevcut eğitim seviyesiyle tutarlı olması;
  • Başvuru sahibinin eğitim ve mesleki hayatında ciddi boşluklar veya zaman aralığı olmaması, varsa bu konuda mantıklı bir açıklamanın olması;
  • Başvuru sahibinin yurtdışı ziyaret geçmişi, ve akrabalarınızın göç geçmişi – örneğin yurt dışına daha önce çıktıysanız ve vize koşullarını çiğnemeden döndüyseniz olumlu etkisi olacak, öte yandan eğer yakınlarınızın Avustralya’daki mülteci statüsü için başvuru geçmişleri varsa, başvurunuz olumsuz etkilenebilecektir.

Değerlendirmenin önemli bir başka kriteri finansal durumunuzdur. Öğrenci vizesi alabilmek için uyulması gereken birkaç koşul bulunmaktadır. Şartlardan biri, Avustralya’da öğrenci olarak bulunduğunuz süreçte 1 yıllık eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabiliyor olmanız ve bunu kanıtlamanız gerekmektedir. Yaşam masraflarınız için Avustralya Devleti 1 yıllık yaşam masrafını AU$20,290 olarak belirliyor. Eğitim masrafınız, seçeceğiniz okula göre değişecektir.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı, öğrenci vizesi başvurusunda bulunmanıza ve GTE şartını yerine getirmenize yardımcı olabilir. Konuya hakim bir lisanslı Göçmenlik Danışmanı ve Avukat ile çalışmanın başvurunuzun kapsamlı ve doğru bir şekilde yapılmasında önemli katkısı olacaktır. Karar, vize başvurunuzu değerlendiren yetkiliye aittir. Bizim misyonumuz sadece başvurunuzu gerçekleştirmek değil, okul ve vize başvurularınızı en iyi ve eksiksiz şekilde hazırlamaktır.

Yetkili danışmanlarımız Feriha Güney (Registered Migration Agent MARN 0960690 & Student Counselor QEAC C102) ve Av. Ceren Güney ulaşmak için sydney@inteducation.com: TR +90 212 800 79 11 | +90 546 946 38 11 veya AU T: +61 2 9232 7055  |  +61 477 524 039’ den ulaşabilirsiniz.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A