September 26, 2018

Eğer İngilizceniz orta düzeydeyse (IELTS 5), Yatırım konusunda yaratıcı bir düşünceniz varsa, Avustralya’ya göçmenlik mümkün olabilir.

Güney Avustralya hükûmeti, eyalet çapında yaratıcı girişimcilerin iş kurabilmelerine olanak sağlayacak bu yeni vize kapsamında pilot uygulama için, 400,000 AUD bir bütçe ayırmış durumda.

Bu vize, ilk kez geçtiğimiz Mart ayında, Güney Avustralya Eyalet seçimleri sırasında dile getirilmişti.

Güney Avustralya’da başlatılacak olan bu pilot uygulamanın başarılı olması durumunda ileride Avustralya genelinde de uygulanması beklenmekte.

Göçmenlik işlerinden de sorumlu İç İşleri Bakanı Peter Dutton, bu vizenin Avustralya’da yatırımı dolayısıyla iş olanaklarını artırabileceğini ve ekonomiyi canlandırabileceğini söyledi.

Bu yeni vize, hali hazırda ki vizelerden farklı. Yatırımcı adayının Avustralya’ya getirebileceği fonla ilgili detaylı bilgi gerektirmiyor. Başvuran kişinin orta düzeyde İngilizce bildiğini kanıtlaması ve Avustralya’da kuracağı işle ilgili detaylı bir iş planının olması yeterli.

Bu yeni vize kapsamında, İngilizce düzeyini kanıtlayan belge ve iş planıyla önce Avustralya’da iş kurmak amacıyla geçici vizeye başvurulacak. İş planı Eyalet ve Federal Hükümet tarafından incelenecek. Başarılı bir şekilde iş kuranlar, Avustralya’da sürekli oturum için başvurabilecekler.

Güney Avustralya hükümeti, bu pilot uygulama için ilk yıl 30 adet kota belirlemiş durumda. Her yıl bu sayı artırılacak.

Henüz bu vizenin mali koşulları olup olmayacağı konusunda net bir açıklama bulunmamakta. Açıklanan diğer koşullara göre, başvuran kişinin 45 yaşın altında olması, orta düzeyde İngilizce biliyor olması (IELTS 5), sağlık koşulunu sağlaması ve sicilinin temiz olması gerekmekte.

Federal hükümetin, Güney Avustralya’yi gemi yapımı konusunda Merkez seçmesi ne ek olarak eyalette ileri düzeyde imalat ve savunma teknolojilerine ağırlık verilmesi ve bu yeni vizenin getireceği yeni iş olanakları ile eyalette ekonomi ve istihdam açısından önemli ilerlemeler sağlanacağı belirtiliyor.

Eğer iyi bir iş kurma fikriniz varsa, bu fikrin yaratıcı bir fikir olduğuna inanıyorsanız, iş planınızı hazırlamaya ve İngilizce sınavına hazırlanmanızı öneririz.

İş planınızın hazırlanması ve İngilizcenizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda Avustralya Göç Ajansına ulaşabilirsiniz.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A