January 25, 2019

Kırsal bölgelere yerleşmeyi ve çalışmayı teşvik için birbiriyle yarışan eyaletlere, Güney Avustralya da katılıyor.

Güney Avustralya şu anda 457 ve 482 vizesiyle eyalette bulunan göçmelerin ailelerine, devlet okullarında ücretsiz eğitim imkanı sunuyor.

2019 okul dönemi ile yürülüğe girecek olan ücretsiz eğitim, kırsal bölgelerde okula devam eden ve koşullara uyan tüm öğrenciler için de geçerli olacak…

Ücretsiz eğitim servisi geçici yabancı işçiler ve diğer iş vizeleriyle ülkede bulunanlar için önemli bir indirim imkanı sunuyor.

Daha önce 457 ve 482 vize sınıflarıyla vasıflı işçi olarak ülkede bulunanlar, çocuklarının eğitim için bütçelerinden hiç de az olmayan bir miktar ayırmak zorunda kalıyordu. Bu indirim olmasaydı, 2019’da çocuklarını ilkokula gönderenler 5300 dolar, ortaokul ve liseye gönderenler ise 6400 dolar ödemek zorunda kalacaklardı.

The Hon. John Gardner MP, Minister for Education is seen addressing the media announcing a new plan by the Liberal Government to crack down on truancy in schools in Adelaide, Monday, June 18, 2018. (AAP Image/Morgan Sette)

The Hon. John Gardner MP, Minister for Education.

Güney Avustralya Eğitim Bakanı John Gardner hükümetin, kırsal Güney Avustralya’da yaşamayı ve çalışmayı göçmenler için cazip hale getirmeye odaklandığını söyledi.

Bakan Gardner, “Bu önemli yatırım, bölgesel işletmelerin vasıflı işçi eksikliklerini karşılayacak ve ihtiyaç duydukları vasıflı işçileri çekme konusunda destekleyecek” şeklinde konuştu.

“Göçmen ailelerin devlet okuluna devam eden ve edecek olan çocukları için, hükümet olarak bu ücretten vazgeçmemiz, daha fazla sayıda yabancı işçinin Güney Avustralya’ya yerleşmesi veya çalışması; böylelikle bölge ekonomisine katkıda bulunmaları için bir teşviktir” diye ekledi…

Güney Avustralya vasıflı iş gücü için ilk ve ortaokul eğitimini ücretsiz hale getirerek, bölgedeki ticari faliyet ve istihdamı artırmayı hedefliyor.

Kaynak: www.sbs.com.au

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A