April 5, 2019

Avustralya Hükümeti, 2 Nisan 2019 Salı günü 2019/2020 bütçesini sundu ve her zaman olduğu gibi, Göçmenlik portföyünü etkileyen birçok değişiklik yapıldı:

1. Vize Ücret Artışı

Vize Ücreti Artışı 1 Temmuz 2019’dan itibaren, Subclass 600 turist vizesi dışındaki tüm vizeler için vize başvuru ücretleri artacaktır. % 5.4’lük planlı artış, asıl başvuru sahibi için 200 $ ‘dan biraz fazla kalıcı vize artışı için temel başvuru ücretlerini, eğitim sonrası çalışma vizesi için bu artış 80 $’ ın biraz üzerinde olacak ve eş vizeleri için 386 $ ‘lık bir artış olacak.

2. Göçmenlik Rakamları

2019/2020 program yılı için mevcut olan maksimum vize sayısı 160.000’e düşürülecek. Kasım 2019’da ilan edilen yeni bölgesel vize programında 23.000 yer açmak için GSM ve İşveren Sponsorlu vize türlerinden kesintiler olacaktır.

3. Bölgesel Avustralya

Bakanlık, göçmenleri Avustralya’nın bölgesel bölgelerine çekmeyi amaçlayan üç yeni vize sunmayı planlıyor. 1 Kasım 2019’dan itibaren, geçici işveren tarafından desteklenen ve geçici çalışma vizeleri, Kasım 2022’den itibaren daimi Yetenekli Bölge vizesiyle mümkün olacaktır.

‘Bölgesel’ tanımı, Brisbane, Gold Coast, Sydney, Melbourne ve Perth dışındaki herhangi bir yeri içerecek şekilde basitleştirilecektir, böylece göçmenler Queensland’ın kuzey sahili ve Toowoomba, NSW ‘Kuzey Nehirleri’, Central Coast ve Hunter Valley, Geelong ve Victoria’daki Grampians bölgesi ve Güney Avustralya, Tasmania ve Kuzey Avustralya’nın herhangi bir yerinde yerleşebilirler.

4. Mevcut bölgesel vizelerin kapatılması

Mevcut kalıcı Bölgesel Sponsorlu Göç Programı (Subclass 187) vizesi ve Geçici bölgesel vize (Subclass 489), yeni bölge vizeleri yürürlüğe girdiğinde durdurulacaktır. Mevcut vize sahipleri ve bu tarihten önce yapılan başvurular etkilenmeyecektir. Bölgesel seçenekleri düşünen insanlar için bu, mevcut bölgesel vize yerini yeni bölgesel alacağı anlamına gelir. Şimdiye kadar önerilen en büyük değişiklik, bölgede yaşama gereksiniminin 2 yıldan 3 yıla çıkarılması.

5. Uluslararası Mezunlar için daha uzun çalışma vizeleri

2021’den bu yana, bölgesel Avustralya’da eğitimini tamamlayan ve lisansüstü vizesiyle bölge Avustralya’da kalmaya devam eden Uluslararası Öğrenciler, bir yıllık bir çalışma sonrası vize başvurusunda bulunabilecektir.

6. GSM Puan Test Değişiklikleri

Kasım 2019’dan itibaren, Yetenekli Göç Puanları Testi, eşlerinin İngilizcesi yeterli ancak mevcut diğer şartları karşılamadığında, ana başvuru sahiplerine ek puanlar verecek şekilde ayarlanacaktır. Bu değişiklikler bekar olan veya eşinin yetkin İngilizce gösterebileceği ve bu nedenle Avustralya işgücü piyasasına katılmak için en iyi potansiyele sahip olan adaylara öncelik gösterecektir.

Önerilerimiz:

Vize başvurusu yapmak isteyen herkes, ücret artışlarından kaçınmak için 1 Temmuz 2019 tarihinden önce (mümkünse) başvurularını yapmalıdırlar.

Avustralya’da okumak isteyenler, yeni bölgesel vizeler ve genişletilmiş Lisansüstü vizeleri beklentisiyle bölgesel üniversitelere başvurmayı düşünmek isteyebilirler.

Yeni bölgesel vize gereksinimleri, burslar ve puan testi değişiklikleri hakkında şu anda çok az bilgi bulunduğunu lütfen unutmayın, bu nedenle bu aşamada bunlar hakkında özel tavsiyeler veremiyoruz. Bakanlıktan gelen duyuruları izlemeye devam edecek – özellikle yaklaşmakta olan seçimlerle – ve web sitemizde ve sosyal medyada değişiklikler hakkında tavsiye paylaşmaya devam edeceğiz.

Değişiklikler ve bizim hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için: Türkiye’de Avukatımız Ceren Güney: +90 212 800 79 11 ve +90 546 946 3811, Avustralya’da Yasal Kayıtlı Göçmenlik ve Yetkili Eğitim Danışmanımız Feriha Güney (MARN: 0960690 | QEAC: C102) +61 2 9232 7055 ve +61 477 524 039 veya sydney@inteducation.com adresine den ulaşabilirsiniz.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A