January 25, 2019

Avustralya Günü’nde vatandaşlık yemin törenleri ve bu konuda hükümetin aldığı tutum üzerine tartışmalar sürerken, onaylanan vatandaşlık başvurularının geçen yıla göre iki katından fazla arttığı belirtildi.

En son hükümet rakamlarına göre, Temmuz ve Ekim 2018 arasında 45 bin vatandaşlık başvurusu sonuçlandırıldı ve bunlardan 39 bin kişinin vatandaşlık başvurusu onaylandı.

2017 yılının aynı döneminde sadece 15.500 kişinin vatandaşlığının onaylandığını düşünüldüğünde, bu yıl sayının iki katından fazla arttığı görüldü.

Göçmenlik, Vatandaşlık ve Çok Kültürlülük Bakanı David Coleman, İçişleri Bakanlığı’na yapılan yeni yatırımın  vatandaşlık başvurularının ele alınması sürecine yardımcı olduğunu söyledi.

Coleman, “Yalan beyanların artması, başvuru sayısının rekor düzeye çıkması ve karmaşık dosyalardaki artışa rağmen başvuruların sonuçlandırılması ve onaylanmasında yükseliş yaşadık” diye konuştu.

Bakan, kaynakların arttırılması konusundaki yeni yatırımların, bu sonucu desteklediğini de ekledi.

Coleman, “2015’ten Avustralya vatandaşlarında olması gereken dürüstlük ve iyi karakterleri belirleyebilmek için bir dizi önlem getirdik” dedi ve şöyle devam etti: “Aynı zamanda hükümet, vatandaşlık başvuru sistemini mümkün olduğunca işlevsel ve etkili hale getirmek için çalışıyor ve bu çabalar iyi sonuçlar veriyor.”

Bakanlıkta, karmaşık vatandaşlık davalarına odaklanmak için ayrı bir ekip oluştururken, vatandaşlık başvurularının mümkün olduğunca etkin bir şekilde ele alınmasını sağlamak için ilave personel alımı ve eğitimi için 9 milyon dolar yatırım yapıldı.

“Avustralya vatandaşlığı bir ayrıcalıktır ve değerlerimizi destekleyen, yasalarımıza saygı gösteren ve daha iyi bir Avustralya’ya katkıda bulunmak isteyenlere verilmelidir” diye konuştu David Coleman.”

200 binden fazla başvuru sonuç bekliyor

Ancak son zamanlarda sonuçlandırılan başvuru sayısındaki artışa rağmen, vatandaşlık onayları için bekleme süresi de uzamış durumda. Bekleme süresi şu anda 14 ayla, 18 ay arasında değişiyor.

Kasım 2018 itibariyle, Vatandaşlık başvurusunun sonuçlandırma süreci 18 ay.

İç İşleri bakanlığının verilerine göre başvuruların yüzde 75’i 18 ayda işlenirken, 20 ay sonra cevap alanların oranı yüzde 90’ı buluyor.

Kaynak: www.sbs.com.au

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A