January 25, 2019

Avustralya, dünyanın her yerinden göç etmek isteyenlerin en çok ilgi gösterdiği ülkelerden birisi. On binlerce kişi, her yıl vasıflı göçmen vizesinin şartlarını yerine getirerek, Avustralya’ya göç etmek için şanslarını deniyor. Bazı vasıflı meslekler kategorisinde, listeler uzayıp giderken, bazı meslekler için çok az ya da hiç başvuru yapılmıyor.

Avustralya’nın her yıl belirlediği 190.000 sürekli oturum izni vizesinin yaklaşık yüzde 70’i vasıflı göçmenlere ayrılmıştır.

Vasıflı göçmen vizesine başvuranların,  her yıl Göç Bakanlığı’nın yayınladığı meslekler listesinde yer alan mesleklerden birisini yapıyor olması gerekir. Vasıflı göçmen vizesi (subclass 189) ile sürekli oturum izni vizesi alanlar Avustralya’da istedikleri yerde çalışma ve yaşama hakkına sahip olurlar. Bu vizeye başvuran tüm adaylar, Avustralya Göç Bakanlığı’ndan vize başvurusu yapabileceğine dair davet alabilmek için ‘Expression of Interest’ adı verilen bir mektup yazmak zorundadırlar. Diğer vize şartlarını da yerine getirmeleri halinde, Göç Bakanlığı’ndan vize başvurusu yapabileceğine dair bir davetiye mektubu alırsınız.

Avustralya’nın yıllık göçmen alımı planlamasında, yaklaşık 44,000 vize sürekli oturum vizeleri için ayrılmıştır.

Carpenter

Carpenter Photo by Andrew Ruiz on Unsplash

Muhasebe ve Bilgisayar Teknolojisi gibi bazı meslekler o kadar popüler ki, yoğunlaşan başvurulardan nedeniyle Göç Bakanlığı oranlama tekniği uygulaması başlattı. Diğer yandan, bazı mesleklere ise son mali yılda herhangi bir davet verilmemiş.

Toplam 73 meslekten en az altı tanesi 2017-18 yıllarında Göç Bakanlığı tarafından tek bir davet bile almamış.

Duvar ve yer kaplaması işçisi, otomotiv elektrikçileri, elektrik dağıtım çalışanları, tekne üreticileri, tersane işçisi, metal işçisi ve hayvancılık mesleğine 9,603 vize başvurusu yapılmış.

Sac ticareti yapan işçiler, dolap marangozu, camcı, kaportacı, avukat ve bazı sağlık tanı uzmanları mesleğinden 5,300’den fazla vize başvurusu yapılmış. Bu 6 meslekten her birine sadece bir aday için davetiye gönderilmiş.

Melbourne’daki Göç ve Eğitim Uzmanlarından Chaman Preet, bu tür meslek sahiplerinin çoğunun Avustralya’da sürekli oturum izni için diğer yolları tercih ettiğini söyledi.

Chaman Preet, SBS Punjabi programına yaptığı açıklamada ‘Vasıflı göçmenlik vizesine başvurularda başarılı olabilmek için ileri seviyede bir İngilizce ‘ye, iş deneyimine ve eğitim sertifikasına ihtiyacınız var. Çoğu durumda, vizeye başvuranlar sponsorluk vizesine tercih ediyor ki bu onlara sürekli oturum vizesi şartlarında fazladan puan getiriyor ‘ dedi.

Kaynak: www.sbs.com.ay

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A