June 22, 2023

Avustralya’nın neresinde yaşamalıyım? Göçmenlerimizden gelen en popüler soru! Hepimiz Sydney, Melbourne ve Brisbane şehirlerini biliyoruz, bu şehirler sıkça dünyanın en yaşanılır şehirler arasında yer almaktalar. Bölgesel nitelikli vize (Subclass 491) ile bu 3 şehir dışında Avustralya’nın tüm bölgelerinde yaşayabileceğinizi biliyor muydunuz? Peki bu 3 şehir dışında Avustralya’nın hangi şehirlerini tercih edebileceğinizi merak edebilirsiniz. Bu soruyu bugün bölge hareketlilik verileri ile cevaplamak istiyoruz. Avustralya’nın hangi bölgeleri tercih ediliyor? Bir bölgenin “güç merkezi” olarak ortaya çıkmasıyla, hangi şehirlerin ve bölgelerin pandeminin zirvesinden bu yana hala tercih ediliyor?

Ulusal rezervasyon platformu Muval, Avustralyalıların 2023’te nerede yaşamayı seçtiğini gösteren güncel göç verilerini paylaştı.

Veriler, pandeminin zirvesinden bu yana hangi yerlerin “sıcak” kaldığını ortaya koyuyor.

Gelelim listemize:

  1. BYRON BAY

Subclass 491 vizesi ünlülerinin de en fazla beğendiği “Byron Bay”’de bir hayat kurabilirsiniz.

Avustralya’nın “güç merkezi” olarak tanımlandı.

Ünlülerin yerleşmesi ve pastoral, rahat yaşam tarzıyla Byron Bay, 2020 ve 2021’de en sıcak emlak pazarlarından biriydi ve Melbourne ve Sydney’den insanlar sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında kuzeye doğru ilerliyor.

Ve 2022’nin ortalarında hafif bir düşüş kaydederken, Byron yaşanacak en popüler yerlerden biri olarak yeniden sürücü koltuğuna oturdu.

Muval CEO’su James Morrell, “Çevrimiçi taşınma araştırmalarına göre, bu yılın ilk yarısında Byron’a taşınmaya ilgi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 arttı” dedi.

  1. NEWCASTLE

Muval verilerine göre Newcastle, bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 artışla şehre taşınma ilgisiyle sıcak bir emlak piyasası olma yolunda ilerliyor.

Bay Morrell, “Birkaç yıldır hareket halindeki bir pazar oldu, ancak son zamanlarda taşınmak isteyen Sydneylilerden büyük ilgi ve Hobart’tan artan faaliyetler geldi” dedi.

  1. GOLD COAST

Altın kumsal, mavi deniz, rahat ve eğlenceli bir yaşam tarzı olan Gold Goast atlanmamalı.

“Bölge hala pozitif net göç içindeyken (Mayıs’ta yüzde 50), son yıllarda gördüğümüz büyük akınlar, özellikle de 2021’de görülen pandeminin zirvesi olan yüzde 540’lık pozitif net göç sakinleşiyor ve şimdi büyüyor Taşınma faizi, ”dedi Bay Morrell.

“Gold Coast’tan taşınmak için yapılan başvurular bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 arttı.”

Gold Coast sakinleri, şehirlerin ve küçük kasabaların bir karışımına taşınmak istiyor, bazıları büyük şehirlere geri dönüyor ve diğerleri, Central Coast, Port Macquarie ve Newcastle gibi su kenarında daha uygun fiyatlı yerler arıyor.

  1. SUNSHINE COAST

Avustralya’da yaşamak için en popüler yerden biri olmaya devam ediyor. İsminden nedenleri belli değil mi?

Morrell, “Gelen hareketli talepler bu yılın ilk yarısında (Ocak-Mayıs) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarken, bazı küçük artışlarla birlikte giden talepler hala nispeten düşük” dedi.

“İlginç hareket trendlerinde, Canberra, Adelaide, Hobart ve Geelong sakinleri kıyı bölgesine artan ilgi göstermeye başlıyor.”

Ana hareket Brisbane’den geliyor, ardından Sydney geliyor.

  1. CAIRNS

Muval’a göre Cairns, 2021’de yüzde 200’lük pozitif net göçle pandemik zirveler kaydetti ve 2022’de güçlü kalmaya devam etti.

Şimdi, bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 daha fazla giden taşınma sorgulamalarıyla kıyı kasabasının nemi azalıyor.

  1. PERTH

Perth, Avustralya’daki en tercih edilen metro pazarlarından biri olmaya devam ediyor.

Morrell, “Sydney, Melbourne ve Brisbane’de yüksek yaşam maliyeti baskılarından kaçan sakinlerle birlikte, Mayıs ayındaki tüm büyük metro taşımalarının yüzde 18’i Perth’e yapıldı” dedi.

Perth’in, Sydney’in aksine daha fazla insanın oraya taşınmak istediği üst üste dördüncü ayı kaydettiğini söyledi.

“Perth, taşınmak için en popüler şehir olarak Melbourne (%25) ve Brisbane’in (%22) ardından üçüncü sırada yer alırken, batı başkentinin giden yüzdesi Mayıs ayında yalnızca yüzde 8 oldu ve bu, gidenden daha fazla insanın taşındığının altını çiziyor. Bu da konut piyasasının daralmasına yol açabilir.”

Görüldüğü üzere Avustralya’da pek çok tercih edilen bölge vardır.  Avustralya’nın tümünde yaşam tarzı rahat, huzurlu ve eğlencelidir. Daha detaylı bilgi için, ve Avustralya’la ile tüm sorularınız için, bize ulaşabilirsiniz: +90 212 800 79 11 .

Posted in: Blog
Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A