October 24, 2018

Avustralya, 190 bin göçmene her yıl sürekli oturum hakkı vermesiyle, dünyanın en çok göçmen kabul eden ülkelerinden biri. Bu rakamın yüzde 70’ini, Avustralya’da ekonominin ihtiyacı mesleklere sahip olan göçmenler oluşturuyor.

Her yıl 128 bin kişiye ihtiyaç duyulan meslek alanlarında sürekli oturma vizesi veriliyor.

Bu yıl, en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında hemşire, elektrikçi, orta okul – lise öğretmeni, motor tamircisi, metal ustası, marangoz ve doğramacılar da bulunuyor.

2018-19 mali yılında Avustralya, 43 bin 990 kadro açığı olan hemşirelik alanında, Skilled Independent kategorisinde 17 bin 300’ün üzerinde hemşireye vize verecek. Bu kategoriden yararlanarak gelmek isteyenlerden, bir işyerini aday göstermesi istenmeyecek. Hak sahiplerine sürekli oturma hakkı olan (Subclass 189) vizesi verilecek ve Avustralya’da istedikleri yerde yaşama ve çalışma hakkına sahip olacaklar.

A nurse examining a patient

Size, Avustralya’da sürekli oturma izni imkanı sağlayacak en çok aranan altı meslek

Avustralya, bu yıl hemşire alımı için 17.322 vize ayırdı. Ancak, Department of Home Affairs, 11 Eylül itibarıyla ön başvurularını kabul edip, sadece 413 kişiye asıl başvuruyu yapması için davetiye gönderdi.

En çok talep edilen meslekler olarak 9.303 elektrikçi, 8.480 orta-lise öğretmeni, 8.372 marangoz ve doğramacı, 6.979 metal ustası ve makinist ve 6.099 motor tamircisi açığı olmasına karşın, bu meslekler için oldukça az sayıda adaya başvurması için davetiye gönderildi.

teacher

Department of Home Affairs, meslek tecrübeleri ve diplomalarını göstererek vizeyle ilgilendiklerini belirten ilk başvuru sahipleri arasında seçim yapıp, adaylara asıl vize için başvuru yapması çağrısı yapıyor.

The Department of Home Affairs, 11 Eylül tarihine kadar 15 elektrikçi, 115 orta – lise öğretmeni, altı marangoz ve doğramacı, on motor tamircisi ile sadece üç metal ustası ve makiniste vizeye başvurma çağrısı yaptı.

Lakshaya Migration’dan Ranbir Singh, bazı meslek alanlarında Avustralya’da çok büyük açık olmasına karşın, bu alanlarda sürekli oturma izinli vize almayı hak edecek özelliklere sahip olanların sayısının, oldukça sınırlı olduğuna işaret etti.

SBS Pencap Programına konuşan Ranbir Singh, “çalıştığım yıllar boyunca hayvan yetiştiriciliği için başvuran tek bir kişiye rastlamadım” dedi.

Livestock farmer

Hayvan yetiştiriciliği alanında bu yıl verilecek vize sayısı 4.841. Ancak Department of Home Affairs, tek bir kişiye bile vizeye başvurması için davetiye yollamadı.

Singh, “Hindistan gibi ülkeler, Avustralya’nın göçmen alım kotasını dolduruyor. Ama Hindistan’da bu tür işleri yapanlar, Avustralya’da sürekli oturma izni alabilmeleri için gerekli koşullara uyacak özelliklere ve yeterli İngilizceye sahip değil” dedi.

Avustralya, özellikle kırsal alanlarda çok büyük kalifiye eleman sıkıntısı çekiyor. SBS Pencap Programına konuşan Tarım Bakanı David Littleproud, çiftçilerin kalifiye eleman sıkıntısı nedeniyle çok zor durumda olduklarını söyledi.

Bakan, “eleman sıkıntısı, özellikle ürün toplama alanında sorun oluyor. Bu alanda bir tarım vizesi sorunun çözümüne yardımcı olabilir” dedi.

Koalisyon ortağı Liberal ve Ulusal Parti, kendi başına bir tarım vizesi konusunda anlaşamıyor.

Açığın doldurulması zor bu gibi alanlar dışında, Uygulama Programcılığı, Bilgisayar Programcılığı ve Muhasebecilik gibi, kotanın dolmasını sağlayacak yüksek başvuru çeken alanlar da var.

Bu yılın başında Bilgisayar Programcılığı için 7.200 kadro varken, 11 Eylül’e kadar bu kadrolar için ön elemeyi geçen 1.231 başvuru sahibine, asıl başvuru için davetiye gönderildi.

Temmuz ayında Avustralya’da sürekli oturma vizesi almak için gerekli puan 65’e yükseltildi. Ancak, ön başvuru sayısının yüksek olduğu mesleklerde istenen asgari puanın 80’e yükselebileceği kaydediliyor.

Singh, yoğun talep olan bu alanlara başvuran müşterilerinin pek çoğunun, “çok uzun süre” beklemek zorunda kaldığını kaydediyor.

Carpenter

Singh, “IT uzmanları ve Muhasebeciler, geçen yıl minimum puanın 75’e yükseltilmesi nedeniyle zor bir dönemden geçiyor. Bu yıl tavan puanda bir düzenmele yapılmasını umuyoruz. Geçen yıl verilen meslek vizesi sayısı önceki yıla göre 12.000 daha az oldu. Bunun nedeni, başvuru sahiplerinin çok daha sıkı bir elemeden geçirilmesiydi” diyor.

Source: www.sbs.com.au

Posted in: Blog
Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A