October 24, 2017

Avustralya’da Sürekli İkamet Vizesine sahip olan kişilere Avustralya’da hayat boyu yaşama ve çalışma hakkı sunmaktadır.  İngilizcede “Australian Permanent Residency” olarak adlandırılan Sürekli İkamet Vizesine size sağladığın avantajların göçmenlerce en önemli 10 tanesi olarak kabul edilenleri aşağıya sıraladık.

Unutmamak gerekir ki

 • Birleşmiş Milletler sosyal, toplumsal, ekonomik, çevre gibi bir çok alanı göz önüne alarak çok kapsamlı ülkelerin yaşanabilirliği hesaplamalarına göre dünyanın yaşanabilinir en iyi 2. Ülkesi olan,
 • Avrupa büyüklüğünde olup
 • sadece 23 milyonluk nüfusuna ragmen
 • dünyanın en büyük 13. Ile 15. en büyük ekonomisi olan,
 • dünyanın belki de en çok kültürlü toplumu olup bunu zenginlik olarak gören
 • batılı demokrasinin topluma sindiği bir ülkede
 • yaşam boyu yaşama şansı hiçte küçümsenecek bir kazanım olmadığını hatırlatmak isteriz.

Buna ek olarak şu an ki yasalara göre isterseniz, 4 yıl sürekli kalış sonrasında (tatil ve iş gezileri 3 ayla sınırılı kalmak üzere)  isterseniz, diğer koşulları da yerine getirip Avustralya Vatandaşlığına da geçiş yapabilirsiniz. Avustralya ve Türkiye yasaları çift vatandaşlığa olanak tanıdığı için isterseniz böylece hem Avustralya, hem Türk vatandaşı olabilirsiniz.

Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency) Vizesinin Avantajları

 1. Hayat Boyu Avustralya’da Yaşam Hakkı.

Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency) Vizeli kişilere Avustralya’da hayat boyu yaşama hakkı sunar.

 1. Sınırsız Avustralya’ya Giriş-Çıkış Hakkı.

Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency) Vizeli kişiler, Avustralya’ya giriş çıkışlarında hiçbir sınırlamayla karşılaşmayacaklardır.

 1. Avustralya Vatandaşlığına Başvuru Hakkı.

Belli kriterlerin yerine getirilmesi durumunda, Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency) sahip kişiler Avustralya Vatandaşlığına başvurabilme hakkını elde ederler.

 1. İstenilen Yerde Çalışma, İş Kurma ve Mülk Satın Alma Hakkı.

Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency) Vizesine sahip kişiler, Avustralya sınırları içerisinde istedikleri eyalette çalışma, iş kurma ve mülk edinme hakkına  sahiplerdir.

 1. Sosyal Hak ve Güvencelerde Eşitlik.

Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency) Vizesine sahip kişiler, Avustralya Vatandaşlarıyla aynı sosyal güvenlik ve çalışma güvencelerine sahiplerdir. Oturma izninin alındıktan sonra aralıksız 2 yıl Avustralya’da yaşamış kişiler, diğer tüm Avustralya Vatandaşları gibi Sosyal Güvenlik ve İşsizlik Maaşından yararlanma hakkı elde ederler.

 1. Ücretsiz Sağlık Hizmetleri.

Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency) Vizesine sahip kişiler, bu vizeyi elde ettikten sonra ilk günden itibaren, Avustralya Devleti’nin sunduğu ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı elde ederler.

 1. Avustralya Vatandaşı Çocuklar.

Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency) Vizesine sahip ailelerin Avustralya sınırları içerisinde doğan çocukları,  Avustralya Vatandaşı olarak doğarlar.

 1. Eğitim Özgürlüğü ve Eğitim Haklarında Eşitlik.

Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency)  Vizesine sahip kişiler, istedikleri konuda, devletin sunduğu Özel Eğitim Kredilerinden faydalanarak öğrenim görme hakkına sahip olurlar.

 1. Yakın Akrabalara Sponsor Olma Hakkı.

Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency)   Vize Sahipleri, Avustralya’ya gelip yerleşmek isteyen yakın akrabalarına sponsorluk yapma hakkına sahiptir.

 1. Çocuklar İçin Eşit Eğitim Hakları.

Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency)  Vizesi ile Avustralya’ya göç eden ailelerin çocukları (çocuklar Avustralya’da doğmamış olsa da) Avustralya Vatandaşı ailelerin çocuklarıyla eğitim anlamında aynı haklara sahiptir ve varsa aynı eğitim ücretlerini ödeyerek öğrenim hayatlarını sürdürebilmektedir.

Genellikle Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency)  Vizeleri ilk verildikleri tarihten itibaren 5 yıl s]reyle geçerlidir. 5 yıl içinde  Avustralya’ ya girmek ve 5 yıl sonunda ülkeye giriş çıkış yapabilmek için daimi oturma izninizi uzatmanız gerekmektedir. 5 yıldan daha uzun süre Avustralya dışında yaşamanız durumunda, Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency) Vizeniz geçerliliğini yitirebilir.

Avustralya’da Sürekli İkamet (Australian Permanent Residency)  Vizeleri ile ilgili detaylı bilgi almak için

Avustralyada ve Türkiyedeki ofislerimizle hem Türkiye de hem Avustralya da sizlere Profesyonel, Güvenilir ve Ekonomik hizmetlerimiz hakkında bilgilenmek için

 • Türkiye de Ceren Güney ( 0546 946 3811) ya da
 • Avustralya da Feriha Güney ( 0477 524 7839 ) nolu telefonlardan ya da
 • sydney@inteducation.com adresine CV nizi ekleyerek başvurabilirsiniz.
Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A