November 13, 2017

Yeni yapılan değişiklikle, Avustralya’nın yeni Göçmenlik Yasası, vize başvurularında yanlış veya yanıltıcı bilgi veren ya da sahte belge kullananlara, on yıl süreyle vize verilmemesini de öngörüyor. Özellikle vize başvuruların profesyonel  MARA kayıtlı danışmanlarca yapılması böylece daha da önemli olacak, önünizdeki dönemde.

18 Kasım 2017’de yürürlüğe girecek yeni değişikliklerle, Avustralya Vize başvurularında yanlış veya yanıltıcı bilgi verdiği tespit edilenlerin başvurularının yapmasını on yıl süreyle engellenmesini öngören yeni kurallar yürürlüğe giriyor.

Hali hazırdaki geçerli yasa, Kamu Çıkarları Kriterinin 4020. bölümünde, başvurudan önceki son 12 ayda sahte belge kullanan veya yanlış ve yanıltıcı bilgi verenleri hedefliyordu. Hali hazırdaki geçerli yasa göre ise yanlış bilgi veren başvuru sahiplerinin 12 ay olan yasaklama süresi dolduktan hemen sonra yeniden başvuru yapabiliyor.

Ancak yapılan yeni düzenlemeyle, vize başvurusu yapmadan önceki bu dönem on yıla uzatılıyor ve yanlış bilgilendirme veya vize dolandırıcılığı yapmayı amaçladıkları belirlenen başvuru sahiplerine on yıllık etkili bir yasaklama getirilmesini öngörüyor.

Yapılan yeni yasa değişikliğiyle, vize  başvurusunda on on yılda sahte belge, yanlış ya da yanıltıcı bilgi veren herhangi bir kişi,  Göç İşleri Bakanlığı’nın yanısıra, “Kamu Çıkarı Kriterini’ ihlal ettiği için, Göç İnceleme Mahkemesi veya İdari Temyiz Mahkemesinde de 10 yıl boyunca vize kararına itiraz sürecinden çıkarılabilecek. Yani bir başka deyişle vize verilmemesi kararına itiraz edemeyecek.

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A