November 10, 2017

Avustralya’ya nasıl göç edilir?

Avustralya yapısı itibarı ile göçmen ülkesi olarak nitelendirebiliriz. Bunun sonucu olarak, diğer ülkelerle kıyaslandığında, kültürel açıdan çok büyük bir çeşitlilik barındırır. İngilizce ana dil olarak kabul edilse de, 160’ tan fazla dil konuşulmaktadır. Avustralya nüfusunun neredeyse dörtte biri yurtdışı doğumlu ve yaklaşık %45′ inin en az bir ebeveyni yurtdışı doğumludur.

Avustralya çeşitli vize kategorileri altında göçmen kabulüne devam etmektedir. Göçmenlik kategorisinde başvurulan bu vizelere Daimî Oturma Hakkı (Permanent Residency) adı verilir.

Daimî vizeler size Avustralya’da hayat boyu yaşama ve çalışma hakkı tanımaktadır. Avustralya vatandaşlarının sahip olduğu birçok hakka daimî vizeler sayesinde sahip olabilirsiniz.

Daimî vize sahibi kişiler belirli bir sürenin sonunda “Tam Avustralya Vatandaşlığı” haklarına sahip olabilmek için başvuruda bulunabilmektedir.

Ayrıca Türk vatandaşlığını da kaybetmeden hem Avustralya hem Türk vatandaşı olunabilmektedir.

Gerekli koşulların sağlanması durumunda göçmenlik için başvurulabilecek vize seçeneklerinden bazıları web sayfamızda belirtmekteyiz. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizi arayanız.

Kalifiye Göçmenlik Programı – “GSM (General Skilled Migration)” her yıl Avustralya ekonomisinin ihtiyaç duyduğu eleman açığını karşılamak için Avustralya tarafından uygulanan bir programdır.

Bağımsız Kalifiye Göçmenlik Vizesi başvurusu yapabilmeniz için mesleğinizin Avustralya tarafından belirlenen Aranan Meslekler Listesinde yer alması gerekmektedir.

Nitelikli göçmenlik vizesi için gerekli koşulları sağlayamamanız durumunda size eyalet desteği vizesi uygun olabilir. Her eyalet kendi ekonomileri için gerekli mesleklerin bir listesini yayınlar. İş deneyimi, İngilizce dil yeteneği veya uzmanlık becerileri açısından özel gereklilikler olabilir.

Bu vize türü bir eyalet tarafından aday gösterilmesi gereken kalıcı bir vizedir.
Genellikle, vize için kabul gördüğünüz eyalette en az iki sene ikamet etmeniz beklenmektedir.

Bu vizeler 2 aşamalıdır;

  • ‘Expression of Interest (EOI)’ aşaması; Avustralya’da yaşama ve çalışma niyetinizi beyan ettiğiniz aşama. Bu aşama için en az 60 puan gerekmekte. Her ay 2 kez yapılan değerlendirme dönemlerinde en yüksek puanlılardan başlayarak vize başvurusu için davetiye gönderilmektedir. Dolayısıyla, eğer o alanda daha yüksek puanlılar başvururlarsa, öncelik onlara tanınmaktadır.
  • Davetiye gönderilmiş olanların vize başvurusunu yaptıkları aşama.

Mesleğinizin uzun vadeli listede veya kısa vadeli listede olup olmadığını teyit etmek için, alttaki linkten araştırma yapabilirsiniz: https://www.legislation.gov.au/Details/F2017L00850. Bize ulaşmak için alttaki formu doldurabilir veya sydney@inteducation.com’a mail atabilirsiniz.

 

[contact-form-7 id=”1811″ title=”Başvuru Formu”]

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A