May 25, 2023

2023 Federal Bütçe duyurusu ve Migration Review raporunun yayınlanmasının ardından, Avustralya’nın göç sistemi, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan vize politikaları ve prosedürlerindeki çeşitli değişikliklerle birlikte büyük bir revizyona hazırlanıyor. Detaylı bilgi için profilde linke tıklayabilirsiniz.

2023-24 Kalıcı Göç Programı, vasıflı göçmenlere ağırlık vererek 190.000 yerlik bir planlama düzeyine sahiptir. 2023 bütçesine göre, vasıflı ve aile vizeleri arasında yaklaşık 70:30 oranında bölünecektir.

Aşağıda, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek diğer bazı önemli değişiklikler bulunmaktadır.

Vize ücret artışları

Zam için belirlenen vize türleri arasında ziyaretçi, çalışma tatili, iş ve tatil, eğitim, geçici faaliyet ve geçici çalışma kısa süreli uzman yer alır.

Ziyaretçi vizesi Subclass 600 ve öğrenci vizesi Subclass 500 için başvuru ücreti, uluslararası öğrencileri ve çalışma tatili vizesi sahiplerini etkileyecek şekilde artacaktır.

Öğrenciler

Öğrenciler için çalışma saati kısıtlamaları 1 Temmuz’dan itibaren yeniden getirilecek ancak iki haftada bir 48 saat olarak sınır yükselmiştir.

1 Temmuz’dan itibaren bir başka önemli değişiklikle, Subclass 485 Geçici Mezun vizesi sahiplerinin Avustralya’da daha uzun süre kalmasına izin verilecek. Değişiklik, lisans mezunları için dört yıl, yüksek lisans mezunları için beş yıl ve doktora mezunları için altı yıl kalış süresi ile sonuçlanacaktır.

Nitelikli göçmenler

2023 bütçesinde duyurulduğu üzere, başvuranın bir işverenden sponsorluk alabilmesi için gereken asgari maaş da 1 Temmuz’dan itibaren artacaktır.

Geçici Nitelikli Göç Gelir Eşiği (TSMIT), ön yıl önce AU$53.000 olarak dondurulduğundan beri yükseltilmedi. Yeni TSMIT AU$70.000.

Avustralya’ya göç mu etmek istiyorsunuz? Avustralya’da eğitim mi almak istiyorsunuz? Bunun en güvenilir yolu Avustralya Hükümeti tarafından yetkili MARA üyesi Lisanlı Eğitim ve Göçmenlik Danışmanımız Feriha Güney (QEAC C102 | MARN 0960690) ve Avukatımız Ceren Güney ile görüşmenizdir. Danışman ile çalışmanın başvurunuzun kapsamlı ve doğru bir şekilde yapılmasında önemli katkısı olacaktır. Tüm başvuru sürecinde tam kapsamlı danışmanlık hizmeti vermekteyiz: Avustralya’ya yerleşme aşamasında desteğimizi sürdürmekteyiz.

Bilgi için: +90 546 946 38 11

Posted in: Blog
Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A