March 20, 2019

Göçmenlerin büyük çoğunluğu büyük başkentlere yerleşmektedir. Avustralya’nın Sydney ve Melbourne gibi büyük şehirlerinde yoğunluğu azaltmak ve nüfusu bölgesel alanlara dağıtmak için hükumet; kalıcı ikametler için gerekli şartlar oluşturdu ve Avustralya’da en az üç yıl ikamet etmeyi gerektiren bölgesel vizeler sunacaktır.

Başbakan Scott Morrison tarafından Çarşamba günü yapılan duyuruda; Avustralya’nın yeniden ölçeklendirilmiş göç planlama seviyesi kapsamında düzenlenecek olan 160.000 daimi vizesinde yeni yetenekli bölgesel vizelere 23 bin vize ayırılacak.

Şu anda sürekli ikamet için mevcut bölgesel yollar, vize sahiplerinin belirli bölgelerde en az iki yıl yaşaması şartını koşmaktadır. Çarşamba günü açıklanan yeni tedbirler bu gereksinime bir yıl daha kattı. Bu vize türlerinde kalifiye işçilerin üç yıl boyunca kırsal veya az nüfusu olan bir bölgede kalmaları gerekecek. Üç yıldan sonra sürekli ikamet başvurusunda bulunabilecekler.

Hükümet ayrıca uluslararası öğrencileri bölgesel üniversitelerde Sidney, Melbourne ve Güneydoğu Queensland dışında ders almaya teşvik edecektir. Yerli ve yabancı öğrenciler için her biri 15.000 dolar olan 1000 burs, denizaşırı öğrencileri bölgelere çekmek için bir önlem olarak açıklandı. Onlara sunulan bir diğer teşvik ise üniversite sonrası çalışma vizesi için Avustralya’da ek bir yıl.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A