August 3, 2018

Avustralya’nın göçmenlik programı ülkenin ekonomisinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için vasıflı ve deneyimli profesyonelleri çekmek üzere tasarlanmış, puan tabanlı bir sistemdir.

Daha önceki yayınladığımız bültenlerde belirtiğimiz gibi hükümet gereken puanı 60’tan 65’e yükselti.

Bu çerçevede, birçok aday şanslarını artırmak için alternatif yollar arıyor. Yeni adaylardan bazıları çevirmenler ve tercümanlar için Ulusal Akreditasyon Otoritesinden (NAATI) dil sınavı ile puanlarını artırmaya çalışıyor.

NAATI Credentialed Community Language (CCL) sınavını başarıyla gecen adaylara GSM vizesi için ek 5 puan alabiliyorlar. Bu sınav başvuru sahibinin farklı dilleri konuşan iki konuşmacı arasındaki konuşmayı yorumlama yeteneğini belirler.

NAATI CCL testine giren kişi sayısında ciddi bir artış olmuştur. Dil ile puan artırabilmek için iki seçenek var, ya İngilizce yeterlilik sınavından puan kazanıyorsunuz ya da NAATI’nin CCL testini temizliyorsunuz. Çoğu zaman insanlar, IELTS’in akademik doğasına kıyasla, konuşma düzeyindeki ikinci seçeneği daha kolay bulurlar.

CCL sınavı bir kişinin tercüman olarak çalışabilmesine sağlamıyor. “Bu sistem çok dilli becerilere sahip insanlara fayda sağlamak için tasarlanmıştır. Sadece İçişleri Bakanlığı’na verilen puan bazlı vize başvuruları için beş puan kazanmalarına yardım etmeleri gerekiyor. Bu onlara bu alanda bir çalışma fırsatı sağlamaz ”diyor. “CCL testinin genel geçiş oranı% 50’nin üzerindedir ve bu yüzden bu testi tercih eden çok sayıda aday görüyoruz. “Bir tercüman veya çevirmen olarak sertifikasyon almak için yapılan testin geçiş oranına kıyasla% 15’in oldukça altında bir performans sergiliyor.

Test şu şehirlerde verilmektedir: Adelaide, Brisbane, Canberra, Hobart, Melbourne, Perth ve Sydney.

NAATI yurtdışında CCL testi sunmuyor. Test yapmak için Avustralya’ya gitmelisiniz.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A