January 30, 2019

Yürürlüğe girdiği Kasım 2012’den buyana, ‘Büyük Yatırımcı Vizesi’ne başvuran 1746 kişi, aileleri ile birlikte bu vizeyi almış bulunuyor. Bu yatırımcılar Avustralya’ya yaptıkları 5 milyon dolarlık yatırım ile de kalıcı ikamete hak kazanmış durumdalar.

Temmuz 2016’dan, 28 Şubat 2017’ye kadar, bu kapsamda, 212’si Victoria’da olmak üzere 312 yeni, öncelikli vize verilmiş bulunuyor.

Vize programının kötüye kullanılmasıyla ilgili endişelere rağmen, Victoria Sanayi ve İstihdam Bakanı Wade Noonan söz konusu vizeyi savunuyor.

Herald Sun’a konuşan Noonan, “Victorialılar için iş olanağı yaratan ve ekonomik fayda sağlayan yatırımları her zaman destekleyeceğiz.” diye konuştu.

Victoria’da iş yapmak isteyenler ve yeni şirket kurmak isteyen yatırımcılar veya mevcut bir işi geliştirerek yatırım yapmak isteyenler için, sıkı vize şartlarının mevcut olduğunu söyleyen bakan Noonan, “Bu kapsamdaki  kontroller ve dengeler, ekonomimizi güçlendirmek isteyenlere kapılarımızı açmamıza olanak tanıyor.” diye konuştu.

Sözkonusu vize, Avustralya’da dört yıllık bir süre zarfında en az 5 milyon dolarlık önemli bir yatırım yapıp, iş ve yatırım faaliyetlerini sürdürmek isteyen kişiler için geçerli olan bir vize türüdür.

Hükümete göre, çoğunluğu Çinli olan yatırımcılar tarafından ilgi gören bu vize kategorisine başvuran kişiler 8.7 milyar dolarlık bir yatırım yapmış durumdalar

Bu vize için başvuranların (subclass 188), ‘SkillSelect’ aracılığıyla ilgili beyanı sunmaları ve Avustralya hükümeti adına, bir eyalet veya bölge hükümeti veya Austrade tarafından aday gösterilmesi gerekiyor.

Başvuran kişinin, kimlik, medeni durumu, çocuk, sağlık ve İngilizce dil yeteneği de dahil olmak üzere, kapsamlı ve destekleyici belgeleri de sunması gerekiyor. Sözkonusu belgelere ilişkin ayrıntılı liste için www.border.gov.au. adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu vize, başvuranların ve aile üyelerinin Avustralya’ya giriş ve çıkış yapmalarını, yeni veya kurulmuş bir iş yürütmelerini sağlar. İngilizce olarak ‘Business Innovation and Investment Visa’ diye adlandırılan ‘İşletme Sahipleri ve Yatırımcı Vizeleri’ daimi ikamete geçiş imkanını da sağlar (Subclass 888).

Bu vizeye sahip olanlar, geçici vizeleri ile, kendileri yılda en az 40 gün, eşleri ise, yılda en az 180 gün Avustralya’da yaşamak zorundadır.

Geçici vize süresi tamamlandıktan sonra da Avustralya’daki iş ve yatırım faaliyetlerine devam etmek zorunda olan başvuru sahiplerinin, aday gösterildikleri eyalet veya bölgede ikamet etmesi gerekiyor.

Bu vize programından faydalanmak isteyen ve başvuruda bulunanlar arasında Hong Kong, Malezya, Güney Afrika ve Vietnam’dan gelen kişiler bulunsa da, geçtiğimiz yıl itibari ile bu vizeye başvurup alan kişilerin yüzde 90’ını Çinliler oluşturuyor.

Bu kapsamdaki ‘Yatırımcı Vizesi’ için 1.5 milyon dolar ve ‘Daha Büyük Yatırımcı Vizesi’ için de 15 milyon dolarlık yatırım yapılması gerekiyor.

‘İşletme Sahipleri ve Yatırımcı Vizesi’ne başvuran kişinin 55 yaşın altında olması gerekiyor. Ancak, yatırımcıyı aday gösteren eyalet hükümetleri yaş konusunda esnek davranabilirler. Başvuru sahibinin ayrıca,  sağlık ve karakter koşullarını da yerine getirmesi gerekiyor.

Kaynak: www.sbs.com.au

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A