January 16, 2023

Öğretmenler ve sağlık çalışanları için vizeler, Avustralya hükümetinin vasıflı vize başvurularına öncelik verme şeklini değiştirmesinden sonraki günler içinde değerlendiriliyor.

Öğretmenler ve sağlık çalışanları için vasıflı vize başvuruları, vasıflı vizelerin önceliklendirilmesinde yapılan bir değişikliğin ardından sadece üç gün içinde değerlendiriliyor.

İçişleri Bakanlığı, bakanlık personelini belirli eylemleri gerçekleştirmeye yönlendiren 100 sayılı yeni Bakanlık Yönergesi’nin artık sağlık ve eğitim sektörlerinde vizelere öncelik verdiğini söylüyor.

Bir departman sözcüsü SBS News’e “Bu başvurular şu anda üç gün içinde değerlendiriliyor” dedi.

Değişiklik, henüz karara bağlanmamış tüm vasıflı vize adaylığı ve vize başvurularının yanı sıra geçici, işveren destekli ve bölgesel vizeler dahil olmak üzere yapılan yeni başvurular için geçerlidir.

Artık öncelik verilen meslekler arasında okul öğretmenleri, sağlık ve refah destek çalışanları, çocuk bakım merkezi yöneticileri, tıp bilim adamları, danışmanlar, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları ve tıp teknisyenleri yer alıyor.

Yeni bakanlık yönergesi uyarınca, vasıflı vize başvuruları şu anda aşağıdaki öncelik sırasına göre kararlaştırılmaktadır:

  1. Sağlık veya öğretmenlik mesleği başvuruları;
  2. İşveren destekli vizeler için, Akredite Statüsüne sahip bir Onaylı sponsor tarafından aday gösterilen başvuru sahipleri;
  3. Belirlenmiş bir bölgesel alan için olanlar;
  4. Kalıcı ve geçici v188 (Ticari İnovasyon ve Yatırım (Geçici)) vizesi hariç, göç programına sayılan vize başvuruları;
  5. Diğer tüm vize başvuruları.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, önceki PMSOL sisteminin “zaman alıcı ve karmaşık bir değerlendirme” olduğunu ve bunun yalnızca pandemi sırasında Avustralya’ya seyahat kısıtlamaları yürürlükteyken oluşan birikmiş başvurular nedeniyle gerekli olduğunu söyledi.

Federal hükümetin vasıflı göçmen meslek listelerinin etkinliğini daha fazla değerlendirme sözü vermesiyle daha fazla değişiklik olması muhtemeldir. Güncel Nitelikli Göçmen Meslek Listesinin son güncellemesi 11 Mart 2019 tarihinde yapılmıştır.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için T +90 212 800 79 11 AU: T: +61 2 9232 7055, veya sydney@inteducation.com adresine den ulaşabilirsiniz.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A