October 3, 2017

Avustralya’da devlet bürokrasisi yeni gelen göçmenlerin gözünü korkutabilir. Ancak liderlerimizin işi sizi temsil etmektir. Sesinizi nasıl duyuracaksınız? Ve son günlerde tartışılan posta yoluyla yapılan anket nedir?

Avustralya’da sesinizin duyulması, sizi parlamentoda temsil eden milletvekiliyle konuşmakla sınırlı değildir. Ayrıca, şikayetlerinizi iletebileceğiniz doğru kişiyi ve hükümetin sorumlu olduğu hangi alandan kimlerin sorumlu olduğunu bilmek de önemlidir.

Avustralya’da insanların sahip olduğu sivil haklarının tarihi eskidir. Buna rağmen pek çok yeni göçmen herkesin önünde bir konuda görüş bildirmekten çekinir. Burada görüşünüzü açıklama konusunda bazı fikirleri bulacaksınız.

Geçerli oy

Elbette en geçerli yol, size liderlik yapacak kişiyi demokratik oy verme yoluyla seçmektir. 18 yaşın üzerindeki tüm Avustralyalılar, yerel, eyalet ve federal düzeyde seçimlere katılarak söz söyleme hakkına sahiptir.

Avustralya’da oy kullanmak zorunludur. Seçmen olduğunuz halde oy kullanmazsanız, para cezasına çarptırılabilirsiniz. Eğer seçim günü sandığa gidemiyorsanız veya o gün eve olmayacaksanız, posta yoluyla oy kullanma, yurt dışından oy kullanma, erken oy kullanma gibi seçenekler vardır.

Members of the public casting their vote at Kelmscott Senior High School on election day of the Canning by election in Kelmscott, Western Australia on Saturday Sept. 19, 2015. (AAP Image/Richard Wainwright)

 

Kendi dilimdi yardım alabilir miyim?

Eğer sürece ilişkin yardıma ihtiyacınız olursa, Avustralya Seçim Komisyonu Türkçe dahil 26 dile çevrilmiş belgeler ve telefonda tercüme hizmetine sahiptir.   

Hükümetleri tanıyalım

Avustralya, üç tür hükümetten oluşan temsili demokrasiyle yönetilir: Bu hükümetler yerel (belediye), eyalet ve federal hükümetlerdir.

Yerel Hükümet

Yerel hükümetler yerel yolların yapımından, çöp toplamadan; park, bahçe, spor tesisleri ve sahalar, kütüphaneler ve toplum merkezlerinden sorumludur.

Hepimiz bu hizmetler için “rate” adı verilen belediye vergisi öderiz. Belediyeler ayrıca eyalet hükümetinden de fon alır.

Belediyenizin yapayacağı işler ve bu işleri nasıl yapacağı konusunda söz söyleme hakkınız vardır 

Önce hangi belediyeye bağlı olduğunuzu ve sizi temsil eden Belediye Meclis Üyesi’nin kim olduğunu öğrenmelisiniz. Ardından yazarak veya telefonla arayarak sorununuzu anlatabilirsiniz. Belediye Meclis toplantıları da halka açık yapılır. Ancak eğer bir belediye meclis toplantısına katılmayı planlıyorsanız, toplantıda konuşamayacağınızı, sadece dinleyebileceğinizi unutmayın.

Eyalet Hükümeti

Eyalet milletvekilinizle nasıl görüşebilirsiniz?

Yaşadığınız bölgenin milletvekiliyle ilişkiye geçebilir, hayatınızı etkileyen kararlar konusundaki endişenizi hiç korkmadan ve çekinmeden açıklayabilirsiniz.

Miletvekilinizin hangi partiden olduğunu, o partinin sizi ilgilendiren konulardaki politikalarını araştırarak öğrenmek faydalı olabilir.

Eyalet hükümetleri, elektrik, su, gaz hizmetleri, eğitim, hastane, ulaşım ve güvenlik hizmetleri gibi temel hizmetlerden sorumludur.

Yaşadığınız eyalet hükümetinin internet sitesine posta kodu veya semtinizin adını girerek sizi temsil eden milletvekilinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir Yunanistan göçmeni ailenin kızı olan Sophie Cotsis, şu anda NSW Çokkültürlülük İşleri Gölge Bakanlığını yürütüyor.

Cotsis, yeni bir ülkeye yerleşmenin hayattaki en zor işlerden biri olduğunu bildiğini, seçmenlerin yüz yüze oldukları zorlukları dinlemeye hazır olduğunu söylüyor.

Costis, SBS Radyosu‘na pek çok yeni göçmenin milletvekillerine başvurarak konut, sağlık, eğitim konularında bilgi aldığını söyledi.

Bir diğer milletveklili olan Daniel Mookhey, NSW Parlamemntosu’na seçilen ilk Hindistan kökenli milletvekili.

O da, her gün çok sayıda seçmenin kendisini görerek çeşitli sorunları dile getirdiğini söylüyor. Bu konular, hayat pahalılığından engelli çocukların eğitimine kadar pek çok konuyu kapsıyor. Mookhey, “Yeni gelenlerin, Avustralya’da yaşadıkları sürenin az ya da çok olduğuna bakılmaksızın, herkesin eşit olduğunu anlaması gerekiyor. Polikacılar onlar için çalışır. Onlar politikacalara değil” diyor.

Bazı milletvekilleri sosyal medyada çok aktiftir. Onlarla ulaşmak kolaydır. Milletvekillerini organize ettiğiniz sosyal etkinliklere davet edebilir, onlarla konuları tartışabilirsiniz.

Federal Hükümet

 Federal milletvekilinize nasıl ulaşabilirsiniz?

Federal Hükümet Avustralya politikasında en önemli rolü oynar. Eğer sizi temsil eden federal milletvekiliyle görüşmek isterseniz, önce hangi federal seçim bölgesinde yaşadığınızı bilmeniz gerekir. Sonra, Temsilciler Meclisi’ndeki milletvekilinizin kim olduğunu öğrenmelisiniz.

Araştırma yapın ve ne istediğinizi bilin

Nasıl bir iletişim yöntemi belirlerseniz belirleyin, sorununuzu açık ve sade bir şekilde anlatabilmek, bunun sizi veya toplumu nasıl etkilediğini açıklamak en önemlisidir.

Beklentilerinizi anlatmalı, milletvekilinden ne istediğinizi açık bir biçimde ifade etmelisiniz. Milletvekilinizin sizi temsil ettiğini, bir süre sonra ondan sorununuza ilişkin bir yanıt alacağınızı unutmayın.

Eğer yanıtı tatmin edici bulmazsanız, yeni bir mektup yazıp daha fazla açıklama isteyebilirsiniz, veya konuya ilişkin yüz yüze görüşme talep edebilirsiniz.

Eğer yanıt yeterliyse, göndereceğiniz bir “teşekkür mektubu”, sizle veya temsil ettiğiniz toplumla milletvekiliniz arasındaki ilişkiye katkı sağlayabilir.

Posted in: Blog
Tags:
Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A