January 9, 2023

Kalıcı göç programı

Kalıcı göç programı kapsamında 2023’te binlerce göçmen Avustralya’ya girebilecek, yabancı işçiler için vize işlemleri hızlandırılacak ve uluslararası öğrenciler profesyonel isgucu açığını kapatmak için daha uzun süre kalmaya teşvik edilecek. İşte 2022’de duyurulan önemli göçmenlik değişiklikleri.

Avustralya’nın göçmenlik kriterlerinde son yıllarda yapılan en önemli değişikliklerden bazıları 2022’de yürürlüğe girdi.

Hükümet 2022-23 göç programında yıllık kalıcı göç alımını 195.000’e yükselterek, ülkenin acil beceri eksikliklerini gidermek ve geçici işçilere bağımlılığı azaltmak için fazladan 35.000 göçmene kapı açtı.

COVID vurmadan önce, Morrison hükümeti toplam alımı yılda 160.000 ile sınırladı, ancak pandemi sırasında iki yıl içinde göç net negatif bölgeye düştü ve bu da 600.000 geçici vize sahibinin kümülatif kaybına yol açtı.

Eylül ayında üst sınırı artırma kararını açıklayan Başbakan Anthony Albanese, ülkenin pandemiden ders alması gerektiğini ve bunlardan birinin göç yönetmeliklerine degisiklikler getirmek olacağını söyledi.

“Geçici emeğe bu kadar aşırı güvenemeyiz. Ve ister hemşirelik olsun, ister mühendisler, ister şefler olsun, uzun süredir profesyonel isgucu eksikliği yaşadığımız pek çok meslek var.

İşler ve Beceriler Zirvesi düzenlediği basın toplantısında başbakan, “İnsanları işe alıp birkaç yıllığına orada tutmanın ve ardından Avustralya çalışma ortamına uyum sağlamak için yeni bir grup almanın hiçbir anlamı yok” dedi.

Sınırın kaldırılmasıyla, Skilled Stream’deki yer sayısı önemli ölçüde artarak 79.600’den 142.400’e yükseldi, bölgesel kategori (subclass 491) 34.000 kalıcı göçmen almaya hazırlanıyor ve eyalet ve bölgeler aday gösterildi (subclass 190) 31.000 yer, bir önceki program yılı tahminlerinden 20.000 daha fazla.

İçişleri Bakanı Claire O’Neil, vasıflı akışındaki bu değişikliklerin devam eden program yılında daha fazla kalifiye profesyonelin işgücüne katılmasını sağlayacağını söyledi.

Nitelikli göçmenler için genel eğilimler çok olumlu görünüyor. Son üç turda davetlerde büyük bir artış göruldu. 8 Aralık 2022’de İçişleri Bakanlığı, hükümetin bu seçim yoluyla vasıf eksikliklerini gidermek için ne kadar çaresiz olduğunu gösteren 35.000 davetiye yayınladı.

Neredeyse tüm eyaletler, beceri ihtiyaçlarına göre başvuranları çekmek için meslek listelerini ve diğer kriterleri gevşetti.

Eyalet tarafından aday gösterilen program kapsamında en fazla devlet tahsisine sahip olan Yeni Güney Galler hükümeti, kısa süre önce vasıflı adaylı vize kategorisi için iş deneyimi ve minimum puanlarıyla ilgili gereklilikleri kaldırmaya karar verdi.

NSW hükümetinin web sitesinde, “Daha önce yayınlanan puanları ve subclass 190 için iş deneyimi kılavuzları, Skilled Independent vizesinin (subclass 189) İçişleri Bakanlığı tarafından artan kullanılabilirliği nedeniyle kaldırıldı” ifadeleri yer alıyor.

Subclass 190 için 11.570, Subclass 491 için 3.400 yer ve 170 iş vizesi kontenjanı ile Victoria, eyaletteki beceri açıklarını kapatmak için uygun meslekler listesini genişletti.

Partner vizeleri

Partner vizeleri artık bir kotaya tabi değildir. Avustralyalıların yurtdışından gelen aile üyeleriyle yeniden bir araya gelmelerini ve onlara kalıcı göç yolları sağlamalarını sağlayan, ağırlıklı olarak Partner vizelerinden oluşan Family Stream’e toplam 52.500 yer tahsis edilmiştir.

Partner vize kategorisinin 40.500 vize sunacağı tahmin ediliyor ve bu vizeler için talep odaklı bir modele geçilecek.

Partner vizelerinin talebe dayalı olarak verilmesi, belirli bir program yılında partner vizelerine yönelik talebi karşılama esnekliği sağlayacak ve gelecekteki büyüme hattını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

2023’te, farklı ülkeler için farklı zaman çizelgeleri geçerli olduğundan, departmanın kriterleri konusunda biraz netlik bekliyoruz; örneğin, Hindistan gibi Asya ülkelerinden yapılan partner vize başvurularının onaylanması, bir Avrupa ülkesine kıyasla daha uzun sürebilir.

Uluslararası öğrenciler için teşvikler

Öğrenci vizesi çalışma saatleri, işgücü sıkıntısını gidermek için 30 Haziran 2023’e kadar geçici olarak gevşetildi. Bu, tüm devam eden öğrencilerin, yeni gelen öğrencilerin ve ikincil başvuru sahiplerinin herhangi bir sektörde iki haftada bir 40 saatten fazla çalışabileceği anlamına gelir.

Hızlandırılmış vize değerlendirmesi

Yeni yayınlanan hükümet verileri, İçişleri Bakanlığı’nın 950.000’den fazla başvurudan oluşan bir vize başvurusunu devraldıktan sonra bekleme listesini sadece 600.000’e indirdiğini gösteriyor.

Bu ayın başlarında Göçmenlik Bakanı Andrew Giles, işlem sürelerini hızlandırarak ve 400 ek personel işe alarak, “Hükümete geldiğimizden bu yana 4 milyondan fazla vizeyi işleme koyduğumuzu söylemekten gurur duyuyorum.”

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için TR: +90 546 946 38 11 +90 212 800 79 11 AU: T: +61 2 9232 7055  |  +61 477 524 039, veya sydney@inteducation.com adresine den ulaşabilirsiniz.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A