December 28, 2017

Avustralya Başbakanı, MalcolmTurnbull Avustralya Ekonomosinin hızlı büyümesini açıklıyor.

Ekonomik ve İş Araştırmaları Merkezi’ne (CEBR) göre, şuan dünyanın en büyük 13. ekonomisi olan Avustralya 10 yıl içerisinde göçmen nüfus artışınından etkisiyle dünyanın en büyük 11. ekonomisi olması bekleniyor.

Merkezin hazırladığı rapora göre, ekonomilerini geliştirmek için doğal kaynaklarına bağımlı olan ülkelerin yerini beyin gücüne dayalı ülkelerin ekonomileri alacak. Dünyanın en büyük ekonomisi ünvanı 2030 yılında ABD’den Çin’e geçecek.

Son yıllarda Avustralya’nın ekonomik büyümesinin doğal kaynaklarından sağladığına da yer verilen raporda ayrıca Avustralya’nın göç edilecek en popüler ülkelerden birisi olacağı ve ülkenin özellikle vasıflı göçmen programının, gelecekte ekonomik büyümeye yardımcı olacağı belirtildi.

“Dünya Ekonomik Ligi 2018” raporuna göre, Avustralya’nın büyüyen bir nüfusa sahip olması demek,  ekonominin de büyüyerek 2026 yılında 11. sırada olması anlamına geliyor. Avustralya ekonomisi bu yıl dünya sıralamasında 13. sırada yer alıyor.

Rapora göre, kentsel altyapı yatırımlarının nüfus artışıyla birlikte hızlanması da gerekecek.

Avustralya 2015- 2016 mali yılında 190 bin civarında çoğunluğu vasıflı göçmen işçilerin  başvurularını kabul etti. Haziran 2017 sonu tarihli finansal yıl içinde ise yüzde 27% artışla 245,400 göçmen Avustralya ya yerleşti. 

Yapılan Araştırmaya göre Doğal kaynaklarının yanısıra dünyanın en çok göçmen olmak istenilen ülkelerinden biri olan Avustralya Göçmen artışının sağladığı nüfus arışıyla çnümüzdeki on yıl içinde iuan 13 durumda olduğu sıranda iki sıra daha üste atlayıp dünyanın en büyük 11. ekonomisi olması bekleniyor. Nüfus (göçmenlik  sayısına) artışına bağlı olarak alt yapı projelerinin de tamamalanması beklennmekte. 

Ancak ülkeye  göçmen alımı konusunda farklı görüşler de var. Ekim ayında Avustralya Nüfus Araştırma Enstitüsü tarafndan yapılan ankette Avustralyalıların dörtte üçü ülkeye başka göçmen alınmaması gerektiğine inanıyor.

Avustralya Nüfus Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan ankette, Avustralyalıların neredeyse yarısının Müslüman göçmenlere kısmi göç yasağı getirilmesinden yana olduğu ortaya çıktı. Analizlere göre, anket sonuçları nüfus artışının yaşam kalitesine olan etkisi ve Avustralya’da hızlı etnik ve dini değişimin yarattığı sonucu yansıtıyor.

Ancak Ekonomik ve İş Araştırmaları Merkezi’nin raporuna göre, dijital devrimle birlikte dünya ekonomisinde 2032 yılına doğru, ülkelerin yaratıcılığı ön plana çıkan çalışanlara ihtiyacı olacak.

Raporda, enerji fiyatlarının önümüzdeki 25 yıl içerisinde düşeceği ve  enerji üretiminde yenilenebilir enerji kullanımının önemli ölçüde artacağına da yer verildi. Rapora göre, Avustralya’nın yakın komşuları da ekonomik olarak büyüyecek. Endonezya ve Kore’nin 2032 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde olacağı tahmin edilirken, Tayvan, Tayland ve Filipin’in de ilk 25’e girmesi bekleniyor.

Image result for australia 11th biggest economy

Population growth will help propel Australia to become the world’s 11th biggest economy within a decade, a report predicts.

The London-based Centre for Economics and Business Research is forecasting Australia will climb two places on its world economic league table by 2026 from its current ranking of 13.

Countries that depend on brainpower to drive their economies will generally overtake those dependent on natural resources, with China tipped to replace the US as the world’s biggest economy in 2030, the centre says.

While Australia’s economic growth has been fuelled by resources in recent years, the centre also noted that it’s become one of the most popular countries in the world for inward migration.

“Australia is one of the most popular countries in the world for inward migration as well as having natural resources.

“The growing population means that the economy is forecast to rise from 13th largest in 2017 to 11th largest economy in 2026.

“Investment in urban infrastructure will need to accelerate as population increases.”

Australia welcomed 245,400 immigrants in the year ending June 30, 2017, a 27 per cent increase from the year before.

The London-based Centre for Economics and Business Research is forecasting Australia will climb two places on its world economic league table by 2026 from its current ranking of 13. Photo: Virginia Star
And it’s particularly Australia’s intake of migrants with highly sought-after skills that will help fuel its future growth.

“The growing population means the economy is forecast to rise from 13th largest in 2017 to 11th largest economy in 2026,” said the centre’s 2018 World Economic League Table, which ranks the world’s economies by gross domestic product measured in US dollars at market prices to 2030.

 

 

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A