November 9, 2018

Avustralya’nın resmi Göçmenlik Kurumu MARA tarafından verilen resmi danışmanlık lisans ile size meslek denklik başvurunuzu ile ilgili profesyonel danışmanlık vermekteyiz (Registered Migration Agent MARN, IEA-A). Meslek denklik ile ilgili sorularınız var ise biz her zaman +90 546 946 38 11 veya sydney@inteducation.com’ den ulaşabilirsiniz.

Bu bültendeki verilmekte olan bilgiler, elimizden geldiğince güncellenip sunulmuştur. Yasaların her an değişebileceklerini belirtmek isteriz. Bu verilen bilgilere herhangi bir karar vermeden önce mutlaka yetkili bir göçmen danışmanı ile teyit etmelisiniz.

General Skilled Migration

“General Skilled Migration” ve “Kalifiye Göçmen” programı, Avustralya’ya ya en yaygın göç şeklidir ve bu kategoride birçok vize türü bulunmaktadır. Adayların, vize başvurusu yapılmadan önce yeteneklerinin “yetenekli bir meslekte” değerlendirilmeleri gerekmektedir. Nitelikli Meslekler Listesi, Avustralya Standart Meslek Sınıflandırması (Yönetici, Profesyonel, Yardımcı Profesyonel ve Ticari gruplarından) alınmıştır. Vize başvurusu yapılmadan önce meslek denklik değerlendirmesinin tamamlanması gereklidir.

Göçmenlik programın genel hedefleri yeni göçmenlerinin Avustralya’ya ekonomik açısından yarar sağlamasıdır. Meslek denklik değerlendirmeleri başvuran kişinin Avustralya’da ekonomik katkı sağlayabileceğini gösterir.

Meslek Denklik

Meslek denklik değerlendirmeleri 36 farklı kurum tarafından değerlendirilir. Süreçte bir çok faktör değerlendirir:

  • Kayıt, Lisanslama veya Ustalık Belge zorunluluğu
  • Dernek Üyeliği
  • Resmi nitelikler
  • İş deneyimleri
  • Yetkinlik Testleri
  • İngilizce dil seviye

Meslekler

Doktorlar

Avustralya Sağlık Konseyi (AMC), tıp doktorlarının kalifikasyonlarını değerlendirme sorumluluğuna sahiptir. AMC’nin değerlendirme yöntemi, hem akademik hem de klinik açısından değerlendirir. AMC’nin değerlendirmesi, Avustralya’daki tıp okullarının eğitim ve öğretim programına dayanmaktadır ve proseste sınav ve iş-başı eğitim şartları vardır.

Bilişim Uzmanları

Avustralya Bilgisayar Topluluğu (ACS), bilişim uzmanları için meslek denklik değerlendirmeleri sağlar. ACS’nin değerlendirme yöntemi niteliklere ve iş deneyimine bakmaktır. Bu kurumun kompleks eğitim ve iş deneyim koşulları vardır.

Mühendisler

Engineers Australia Mühendisler için meslek denklik değerlendirmeleri sağlar. Değerlendirmeler, yeterlilik gösterimi (CD-R) veya Washington veya Sydney Anlaşmaları kapsamında değerlendirir.

Esnaflar

TRA çok sayıda esnaf mesleği değerlendirmekten sorumludur. Mesleğinize göre pratik sınav geçmeniz gerekebilir. Olumlu meslek denkliği için hem eğitim hem iş deneyelim kanıtlamak önemlidir.

Diğer Genel Profesyonel Meslekler

VETASSESS adayların niteliklerini Avustralya yeterlilikleriyle karşılaştırılabilir olup olmadığını belirlemek için değerlendirir. Bazı meslekler için mesleğiniz ile ilgili lisans eğitiminizin olması önemlidir.

Avukatlar

Eyalet bürolar tarafından avukatlar değerlendirilmektedir. Türkiye’deki avukatlar genel çerçevede akademik ders ve pratik yasal eğitim (“PLT”) tamamlamaları gerekecektir.

 

[contact-form-7 id=”1811″ title=”Başvuru Formu”]

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A