October 9, 2020

Salı akşamı açıklanan Federal Bütçe, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en önemli bütçe olarak değerlendirilirken, ağırlığın ulusal güvenlik, sosyal uyum ve ekonomik canlanmaya verildiği gözleniyor.

Avustralya Bütçesinde Eş Vizelerine Dair Detaylar

Bütçede eş vizesi ile ilgili önemli konu ise, hem vizeye başvuran eşin hem de Avustralya’da ki sponsor olan eşin İngilizce bilmelerinin vize koşulu olarak ele alınacağının vurgulanması oldu. Buna Avustralya’da ki toplum gruplarının tepkisi büyük oldu; “Bu durumda, yalnızca İngilizce bilenlerle mi evleneceğiz?” Gelen tepkiler üzerine, Göç İşleri Bakan Vekili Alan Tudge, konuya açıklık getirerek, eşlerin İngilizce bilmeme durumunda, İngilizce bilmeyen eşin ücretsiz İngilizce kurslarına gönderileceğini, İngilizce bilme koşulununsa, vizenin ilk aşamasında değil, oturum hakkına geçilen süreçte isteneceğini vurguladı.

İngilizce zorunluluğunun, 2021 in ortalarında uygulanmaya başlanması planlanıyor. Tudge, vize başvurusunu yapan eş ve Avustralya da ki sponsorun, yaşamlarını yürütebilecek düzeyde İngilizce biliyor olmaları, eğer bilmiyorlarsa gereken düzeyde İngilizce öğrenmek için kurslara giderek gereken çabayı gösterdiklerini kanıtlamaları gerekeceğini belirtti.

Eş vizeleriyle ilgili bir başka dikkat çeken nokta ise, daha önce parlamentodan gecen, ancak yürürlüğe girmemiş olan, eş vizesinin 2 aşamalı olmasıyla ilgili yasanın yürürlüğe girmesinin yaklaştığına ilişkin. Sponsorla ilgili sabıka kaydına önem verileceği ve sponsorun sabıka kaydının olması durumunda, eşinin bilgilendirileceği belirtilirken, bu yaklaşımın özellikle ev içi şiddet olaylarının azalmasını sağlayabileceği görüşü hakim. Bu değişikliğe göre önce Sponsor başvurusu yapılıp onay alınmasından sonra eş vizesi başvurusu yapılabilecek. Henüz yasanın yürürlüğe gireceği tarihle ilgili bir açıklama yapılmadı.

Son olarak, Avustralya içinden yapılan başvurularla, eş vizelerinde sponsor olan eşin kırsal kesimde olması halinde vize başvurularında öncelik tanınacak.

Vize İşlemlerinde COVID İçin Tanınan Haklar

Bütçede olumlu diyebileceğimiz bir konu ise COVID nedeniyle zor durumda kalan geçici vize sahiplerine, vize başvuru ücretlerinin iadesini alma veya bir sonra ki vize başvurularında vize başvuru ücreti ödememe fırsatı tanınması.

Bu çerçevede, nişanlılık vizesi olup, COVID 19 nedeniyle Avustralya’ya gelemeyip, vizeleri sona ermek üzere olanlarla, henüz nişanlılık vizeleri sonuçlanmamış olanlar vize başvuru ücretlerini geri alabilecekler. Nişanlılık vizesi kalıcı oturum vizesi olarak kabul edilmediği ve henüz evlilik olmadığı için aile ferdi olarak da görülmediğinden, Avustralya ya girişlerine izin verilmiyor. Vizeleri onaylanmış olanlar, vize sureleri sona ermek üzere ise geri iade için başvurabilirler. Vize başvuru ücretinin yaklaşık $8000 AUD dikkate alınırsa, geri iade de önem kazanıyor elbette. Net bir açıklama yok ama, nişanlılık vizelerinin değerlendirilmesine, sınırlar açılıncaya kadar başlanmama olasılığı var. Bu durumda olanlar, opsiyonları öğrenmek için bize ulaşabilirler.

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Feriha Güney MARN 0960690

International Education Agency Australia (IEA-A Pty Ltd)

Avustralya Göç ve Egitim Ajansı

Daha detaylı bilgi için alttaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

[contact-form-7 id=”1811″ title=”Başvuru Formu”]

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A