July 12, 2023

Merakla beklenen, uzatılmış iki yıllık çalışma vizesi birçok uygun uluslararası Geçici Mezun vize sahibi için artık mevcut. Hükümet kısa süre önce 485 vize uzatması için uygun olan 3.200’den fazla kursun bir listesini yayınladı. Uygun derecelere sahip yüksek öğretim mezunları, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren standart vize süresine hiçbir ek ücret ödemeden ek iki yıl daha alacaklardır. 3.264 kursların mezunları artık 485 vize uzatma programına hak kazanacak.

Kurslar yoğunlukla sağlık, tıp, mühendislik ve bilgi teknolojisi alanlarındadır ve yıllık olarak gözden geçirilecektir. Genişletilmiş uygun kurs yelpazesiyle, daha fazla kişi Avustralya’da uzun süre kalarak kariyer hedeflerini gerçekleştirebilir.

Seçilen lisans dereceleri için vize kalış süresi iki yıldan dört yıla çıkarılacaktır.

Seçilen yüksek lisans programlarından mezun olanlar, önceki üç yılın aksine beş yıllık daha uzun bir vize süresine sahip olacak ve doktora derecesine sahip kişiler için uzatma dört ila altı yıl olacak.

Buna hak kazanabilmek için, başvuru sahiplerinin ilgili kriterleri karşılaması gerekir. Vize onaylanırsa, başvuranın mevcut vizesinin orijinal sona erme tarihinden başlayarak hiçbir ek ücret ödemeden Avustralya’da iki yıl daha kalma hakkı verecektir.

Daha önce Eğitim Bakanı Jason Clare bu kararı açıklarken, daha fazla uluslararası öğrencinin mezun olduktan sonra sadece Avustralya’da okuyup perakende veya konaklama sektöründe çalışmak yerine Avustralya’da kalmasını istediğini belirtmişti.

Özellikle eğitiminiz sonrasında çalışma vizesine başvurmayı, ve ilerde göç etmeyi, düşünüyorsanız, en baştan doğru eğitim programına başvurmanız çok önemli. Kurumumuz eğitim ve göçmenlik danışmanlığı olarak iki alanda hizmet vermektedir. Bu iki alanda verdiğimiz hizmetler ve bu hizmetlerin yasal yükümlülükleri farklı olmakla birlikte, her iki alanda da kapsamlı bilgi sahibi olmamız, öğrencilerimiz açısından büyük bir avantajdır.

Eğitim seçenekleriniz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Posted in: Blog
Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A