December 4, 2018

Yeni araştırmalara göre (The Scanlon Foundation’s 2018 Mapping Social Cohesion Report), Avustralyalılar Avustralya’nın göçmenlerden oluşan ve çok kültürlü bir ülke olduğu için gurur duymaktalar. Avustralyalılarının çoğunluğu göçmenliği destekliyor. 2018’de çok kültürlülere verilen destek hala yüksek, yaklaşık %85. Bu Avustralya’yı ABD ve Avrupa ülkelerinden ayıran önemli bir farklılıktır. Avustralya göçmenleri hoşgörü ve kabul çerçevesinde en sıcak yaklaşım sergileyen ilk %10 incide yer almaktadır.

Linkten raporu ulaşabilirsiniz: scanlonfoundation.org.au/archived-research/mapping-social-cohesion-survey-2018/ 

Avustralya, yalnızca 22 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen, dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasında yer alan bir okyanus ülkesidir.

Avustralya, göçmenlere yaptığı ev sahipliği ile dünya standartlarının çok üzerinde. Kozmopolit bir yapıya sahiptir ve refah seviyesi ve güvelik bakımlarından “en yaşanılası ülkeler” sıralamasında ilk sıralardadır. Avustralya, aynı zamanda bu çok kültürlü yapısı sebebiyle çevrenizi global anlamda hızla geliştirebileceğiniz sosyallik seviyesi yüksek bir ülkedir.

Yaklaşık son on senedir Avustralya her yıl 200,000 yakın göçmen alıyor. Bunun önemli bir bölümü vasıflı profesyoneller yada eğitimleri sonrası iş bulan, sponsorluk bulan ya da vasıflı göçmenlik koşullarını yerine getiren öğrencilerden oluşuyor.

Devletin yaptığı araştırmalar göre İngilizce dil seviyesi yüksek göçmenlerin %98’i ülkeye yerleştikten sonra ilk 6 ay içerisinde kendi dallarında iş bulabilmektedir.

Avustralya Ekonomisi 1.38 trilyon USD ile dünyanın en büyük 13. Ekonomisi. Kişi başına 54 888 USD gelir ile ise dünyanın en refah 9. Ülkesi. (Luxemburg  USD 107,500 / İsviçre  USD 80,922  / Norveç USD 73,334 / İzlanda USD 70,228 / İrlanda USD 67,342 / USD  USD 59,578 / Katar USD 58,820/ Danimarka USD 55,939 / Avustralya USD 54,888 / Singapur USD 53,847)

Avustralya’da yasal olarak en yüksek saat ücreti açısından dünyanın en iyi birinci ülkesi: $18.93 ile dünyanın en yüksek minimum çalışma saati ücretine sahip olan ülkesi!

Norveç in ardından Dünyanın yaşanılası en iyi ikinci ülkesi Avustralya, ya da Economist dergisinin yaptığı araştırmaya göre, 2018 yılı için dünyanın en yaşanılası ilk 5 yeri arasında 2 şehir var; Melbourne ve Sydney, ilk 10 yeri arasında 3 şehir var: Melbourne, Sydney ve Adelaide.

Peki, Avustralya’ya göç etme hayalleriniz var ise, niçin bir göçmen danışmanı ile çalışmalısınız?

Avustralya’da tüm vize başvuruları, Göçmenlik Yasaları (Migration Act), Yasal Düzenlemelere (Migration Regulations) ve Kanun hükmünde Kararname diyebileceğimiz “Ministrial Instructions” ile yönetilmektedir. Bunlara ek olarak, İtiraz Mahkemeleri ve diğer mahkemelerin aldıkları kararlarda yasa hükmündedir. Dolayısıyla, tüm vize kategorileri için, tüm bu kategorilerde gelişmeleri ve değişiklikleri yakından takip etmek gerekmektedir.

Lisanslı Göçmenlik Danışmanının, bu konularda sürekli kendini geliştirmesi zorunludur. Bu da başvuracağınız vize kategorisinde en son bilgilere en hızlı şekilde ulaşmanız anlamına gelecektir. Ayrıca, vize başvurusunu değerlendiren görevlinin yasa ve yasal düzenlemelerle, Kanun Hükmünde kararnameler çerçevesinde, başvuruda nelere dikkat etmesi gerektiğini açıklayan belge olan, kısaca PAM olarak bilinen, “Policy Advisory Manual” belgelesin, Göçmenlik Danışmanları ulaşabilmektedir. Bu da başvurunuzun çok daha detaylı ve istendiği gibi yapılmasında özel bir önem taşımaktadır. Dolayısıyla, konuya hakim bir lisanslı Göçmenlik

Danışmanı ile çalışmanın başvurunuzun kapsamlı ve doğru bir şekilde yapılmasında önemli katkısı olacaktır.

Ajansımız bünyesinde Resmi Eğitim ve Göçmen Danışmanımız (QEAC C102|MARN 0960690) Feriha Güney ve Avustralya Devleti’ne bağlı Avukatımız Ceren Güney Kayıtlı Göçmenlik Ofisi olarak, mesleki etik çerçevesinde, göç yasa ve yönetmeliklerine uygun, güncel bilgilere sahip olarak 30 seneyi aşkın tecrübe, Avustralya’da almış oldukları eğitim ve çalışma deneyimlerine dayanarak, bütün işlemlerinize en başından yerleşme aşamasına kadar her türlü hizmeti sağlamaktadır.

İletişim: +90 546 946 38 11 | +61 477 524 039 | sydney@inteducation.com.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A