July 24, 2020

Morrison Hükümeti, biz COVID-19 pandemisinden çıktıkça Avustralya’nın uluslararası öğrenciler için öncelikli bir hedef olarak kalmasını sağlamak için öğrenci vizesi düzenlemelerinde bir takım değişiklikler yapıyor.

Uluslararası öğrenciler Avustralya’nın ekonomisi için son derece önemlidir, yıllık 40 milyar dolar katkıda bulunur ve 250.000 işi destekler. Birçoğu Avustralya vatandaşları olmaya devam ediyor.

Uluslararası sınırlarının kapatılması korona virüsün yayılmasını yavaşlatmadaki başarı için kritik öneme sahipken, Avustralya bu konuda lider olmakla birlikte, hem Avustralya’da hem yurtdışında eğitim sektörüne ve öğrencilere zorluklar getirmiştir.

Avustralya Hükümetinin Öğrenci Vizeleri ile İlgili Yaptığı Beş Değişiklik

Bu beş vize değişikliği, uluslararası öğrencilerin korona virüs pandemisi nedeniyle daha kötü olmamasını ve Avustralya’nın diğer ülkelerle rekabet halinde kalmasını sağlayacaktır.

Değişiklikler şunları içerir:

  1. Bir süredir öğrenci vizeleri için onaylar verilmiyordu. Hükümet artık öğrenci vizelerinin onaylanmasını izin verecektir. Bu, sınırlar yeniden açıldığında, öğrencilerin zaten vizeleri olacak ve seyahat etmek için düzenlemeler yapabileceği anlamına gelir.
  2. Uluslararası öğrenciler, COVID-19 nedeniyle çalışmalarını orijinal vize geçerlilikleri içinde tamamlayamazlarsa, ücretsiz olarak başka bir öğrenci vizesi başvurusu yapabilirler.
  3. COVID-19 nedeniyle Avustralya dışında eğitim gören mevcut öğrenci vizesi sahipleri belirli online eğitimleri mezuniyet sonrası çalışma vizesi için kullanabilecektir.
  4. Öğrenci vizesi olan mezunlar, COVID-19 nedeniyle geri dönemezlerse Avustralya dışında mezuniyet sonrası çalışma vizesine başvurabilirler.
  5. COVID-19’un bu hizmetlere erişimi kesintiye uğrattığı İngilizce dil sonuçları sağlamak için başvuru sahiplerine ek süre verilecektir.

Göçmenlik Bakan Vekili Alan Tudge, değişikliklerin halihazırda Avustralya’da bulunan ve COVID-19 sınır kapatmaları nedeniyle seyahat edemeyen uluslararası öğrencilere güvence verdiğini söyledi –

“These measures back the international education sector – our fourth largest export sector – and will assist its recovery. In making these changes, we have been guided by the principles that the health of Australians is key, but that international students should not be further disadvantaged by COVID-19. We are a welcoming nation with a world-class education system and some of the lowest rates of COVID-19 in the world. Students want to study here and we want to welcome them back in a safe and measured way when it is safe to do so. Doing so will not only support the education sector, it will also have flow-on effects for many local communities and businesses, including accommodation services, tourism, hospitality and retail.”

Daha detaylı bilgi için yetkili danışmanımız Feriha Güney (Registered Migration Agent MARN 0960690 & Student Counselor QEAC C102) ve Av. Ceren Güney’ye ulaşabilirsiniz: sydney@inteducation.com  +90 212 800 79 11 | +90 546 946 38 11 veya T: +61 2 9232 7055  |  +61 477 524 039

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A