February 6, 2018

Bu bültende Şubat 2018 göçmenlik yasaları ile ilgili yorumlarımızı ekliyoruz.

Daha önce bahsettiğimiz değişikliklerden biri 457 numaralı vize ile ilgilidir. Bu vize turun yerini Temporary Skill Shortage (TSS) vizesi geçmiştir.

TSS vizesi ikiye ayrıldı;

  1. Kısa Dönem: Bu vize bir kereye mahsus uzatılabilecek iki yıllık vize. Kısa vade vize alanların vizelerini bir kere uzatmaktan başka uzatma hakkı olmayacak, sürekli oturma başvurusu yapamayacak.
  2. Uzun Dönem: Bu vizeyle 4 yıla kadar Avustralya’da kalınabilecek.  Bu vize alanlara sürekli oturma başvuru hakkına şartlı olarak sahip olabilecek.

Her iki tür vize de kati koşullara sahiptir. Bunlardan en önemlisi iş tecrübesi aranması (bu iş tecrübesini kanıtlamak gerekecektir) ve daha yüksek seviyede İngilizce seviyesi aranması olacak.

Eşler için Avustralya’ya gelmek için başvurmadan önce, Avustralya’daki eşin (sponsorun) onaylanmasını öngören iki aşamalı bir işlem süreci öngörüyor.

Bu uygulamayla Avustralya’daki eşin Avustralya geçmişi araştırılmış olacak ve söz gelimi sabıkası varsa, yurt dışından gelecek eş, bu bilgileri gelmeden önce edinerek, sponsorunun geçmişi konusunda bilgilendirilecek.

Avustralya’da Aranan Meslekler Listesinindi değişikler yapıldı. Bazı meslekler çıkarıldı, bazıları eklendi.

Aranan meslekler listelerdeki değişiklikleri buradan ulaşabilirsiniz: http://www.homeaffairs.gov.au/trav/work/work/2018-changes-of-eligible-skilled-occupations

Göçmenlik ile ilgileniyorsanız, lütfen danışmanlarımız ile bir görüşme ayarlayanız.

Danışmanlarımız size mesleğiniz için gereken puan belirtecektir ve puanınızı yükseltmek için veya eyalet sponsorluğu sağlamak için stratejiler verecektir.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A