Australia: the lucky country!

Avustralya hayat standartları, eğitim olanakları ve ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda dünyanın ileri gelen ülkelerindendir. Avustralya, yalnızca 23 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen, dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasında yer alan bir okyanus ülkesidir. Refah seviyesi ve güvenlik bakımından “en yaşanılası ülkeler” arasında ilk sıralardadır.

Avustralya güzel kumsalları, heyecan verici kültür festivalleri, ulusal parkları (yerli hayvanlar ve bitkilerle birlikte), birçok restoran, mağaza, kahve ve eğlence yerleriyle dünyanın en heyecan verici ülkelerinden biridir. Avustralya’ nın harika havası, bol miktarda harika etkinliklerle aktif ve çok kültürlü bir yaşam tarzını teşvik eder. Kozmopolit bir yapıya sahiptir ve bu yapısı itibari ile çevrenizi global anlamda hızla geliştirebileceğiniz, hoşgörülü ve sosyallik seviyesi yüksek bir ülkedir.

Avustralya, dünyanın her yerinden göç etmek isteyenlerin en çok ilgi gösterdiği ülkelerden birisi. On binlerce kişi, her yıl vasıflı göçmen vizesinin şartlarını yerine getirerek, Avustralya’ya göç etmek için şanslarını deniyor. Bazı vasıflı meslekler kategorisinde, listeler uzayıp giderken, bazı meslekler için çok az ya da hiç başvuru yapılmıyor. Avustralya’nın her yıl belirlediği 190.000 sürekli oturum izni vizesinin yaklaşık yüzde 70’i vasıflı göçmenlere ayrılmıştır.

Avustralya yapısı itibarı ile göçmen ülkesi olarak nitelendirebiliriz. Bunun sonucu olarak, diğer ülkelerle kıyaslandığında, kültürel açıdan çok büyük bir çeşitlilik barındırır. İngilizce ana dil olarak kabul edilse de, 160’ tan fazla dil konuşulmaktadır. Avustralya nüfusunun neredeyse dörtte biri yurtdışı doğumlu ve yaklaşık %45′ inin en az bir ebeveyni yurtdışı doğumludur.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A