Avustralya Göçmenlik

 

Avustralya, kendi ana karası, Tazmanya ve küçük adalardan oluşur. Avustalya diyince aklımıza Sidney Opera binası, kangrular, sörf, ılıman iklim, yüksek gelirli ekonomi, başarılı üniversiteler ve özellikle göçmenlere tanınan imkanlar geliyor. En yaşanılır ülkeler listesinde ve kişi başı milli gelirde sürekli üstlerde olan ülkede göçmen olmayı pek çok kişi değerlendirmekte. Düzenli nüfus artışını sağlamak için Avustralya hükümeti göçmenlik yasalarını her sene güncellemektedir. 2020 itibariyle nüfus artış hızının %30’u yalnızda doğum ile olmakta %70’ini ise Avustralya’ya gelen göçmenler oluşturmaktadır.

 

Avustralya Göçmenlik Seçenekleri

 

Avustralya’da göçmenlik için birçok vize mevcuttur. Bunlar başlıca Kalifiye Göçmenlik Vizesi, Eş Vizesi, Aile Vizesi ve Yatırımcı Vizesidir. Avustralya ile herhangi bir bağınız yoksa Kalifiye Göçmenlik Vizesi göç etmek için tercih edilecek ilk seçenekler olabilir. Özellikle Yeni Mezun Vizesi bir buçuk yıla kadar Avustralya’da yaşama ve çalışma hakkı vermekte, bu süreçte iş bulduğunuz takdirde işyerinizin sponsorluğu ile Avustralya’da oturum iznini alma şansınız olmaktadır.

 

avustralya-gocmenlik

 

Avustralya Göçmenlik Durumu

 

Avustralya 25 milyonluk bir nüfusa sahip ve yaklaşık 8 milyon kişi resmi olarak göçmenlik statüsünde ülkede yaşamakta. Yukarıda değinildiği gibi tüm göçmenler çalışan olmamakla birlikte, içlerinde Aile, Eş veya Çocuk vizesiyle gelenler de mevcut. Göçmen olarak çalışılan en popüler işler; bilgisayar programlama (developer), muhasebeci, sağlık çalışanı (hemşire vb.), iş ve sistem analisti ve çeşitli mühendislerden oluşur. Bunun yanında kalıcı oturma izni almak için gereken meslekler bunlarla sınırlı değil. Avustralya Göçmenlik Departmanı 200’ün üzerinde mesleği kalıcı oturum izni vermektedir.

 

Avustralya’da nasıl göçmen olunur?

 

Avustralya’da göçmenlik için ailevi bir bağınız yoksa Çalışma Vizelerini tercih etmeniz gerektiğine değinmiştik. Her vizenin kendi şartları mevcuttur ve sene içerisinde şartlar ve listeler sürekli değişmektedir. Genel hatlarıyla uymanız gereken şartlar aşağıdaki gibidir;

 

Yaşınız

Avustralya hükumeti genelde genç işgücünün ülkeye göç etmesini teşvik etmektedir. Bu sebeple yaşınızın genelde 45’in altında olması istenmektedir. Bu şartı sağlamasanız dahi nadir durumlarda vize alabilirsiniz. Ancak tekrar etmek gerekir ki yaş, Avustralya’ya göçmenlik için çok ciddi bir faktördür.

Mesleğiniz

Avustralya’ya göç etmek için çoğu vizede mesleğinizin güncel göçmenlik meslekleri listesinde olması gerekir. Bu liste sürekli güncellenir. Özellikle profesyonel olduğunuz mesleğinizde tecrübeli olmanız ve bunu kanıtlayabilmeniz, vize almada büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

İngilizce Dil Seviyesi

Avustralya’da göçmen olmak için İngilizce dil bilgisini IELTS, TOEFL, PTE, OET veya Cambridge testleriyle belgelemeniz gerekemektedir. Minimum alınacak puanın 6 olması gerekmektedir ancak İngilizce dil puanınız ne kadar yüksekse o kadar avantajlı olursunuz.

 

Avustralya Göçmenlik Vizesi Başurusu

 

Avustralya’ya göçmenlik başvurusu yapmadan önce yukarıdaki şartları sağladığınıza emin olduysanız öncelikle gerekli belgeleri toplamanız gerekecektir. Yeni mezunsanız okulun uyumluluğu, iş tanımınızın Avustralya’da geçerli olup olmaması gibi detaylar vizenizin kabul alıp alamamasını ciddi oranda etkiler. Daha önce böyle bir tecrübeniz yoksa bir Avustralya göçmenlik avukatı veya göçmenlik ajansı ile çalışmanız sizin için çok yararlı olabilir. Vizelerinin herhangi belirli bir başvuru tarihi yoktur.

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı International Education Agency-Australia’nın (IEA-A) yan kuruluşudur. Şirketimiz 20 senelik eğitim ve göçmenlik danışmanlık tecrübesine sahiptir. Türkiye’de Beşiktaş ofisimizi, Avustralya’da ise Sydney ofismizi ziyaret edebilirsiniz. Avustralya Göçmenlik Ajansımız bünyesinde Lisanlı Eğitim ve Göçmenlik Danışmanı Feriha Güney (QEAC C102|MARN 0960690) ve Avustralya Barosunu kayıtlı Avukat Ceren Güney her dosya üzerinde birlikte çalışmaktadır.

    Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı & IEA-A