October 22, 2017

Yeni Mezun Mühendis Çalışma (Skilled–Recognised Graduate Visa (subclass 476)) vizesiyle Avustralya, Türkiye’deki bir çok üniversiteden yeni mezun mühendislere Avustralya’da 18 aya kadar çalışmaları için özel bir vize olanağı sağlıyor. Bu vize sonrası eğer çalıştığınız kurum sizi sponsor olursa ve diğer gerekli koşulları sağlamanız halinde sürekli kalış vizesi ve sonrasında vatandaşlık olanaklarını da kendinize sağlayabilirsiniz.

Yeni Mezun Vizesi (Skilled–Recognised Graduate Visa (subclass 476))

Önceleri “Avustralya’nın tanıdığı” sadece 4 Türk Üniversitesinin (ODTÜ, BOĞAZİÇİ, BİLKENT ve İTÜ) bulunduğu kabul edilen mühendislik fakülteleri listesi yakın zamanda güncellenen anlaşma sonucunda, bir çok Türk Üniversitesini  kapsar hale getirilmiştir.

Eğer okuduğunuz Üniversite ve bölümünüz yeni listede bulunan ABET veya MÜDEK listelerinde ise ve gerekli diğer koşulları sağlamanız durumunda bu yeni mezun mühendis çalışma vizesine başvurabilirsiniz.

Üniversite ve bölümünüzün onaylı listede olup olmadığını aşağıdaki listelerden kontrol edebilirsiniz.

ABET ( The Accreditation Board for Engineering and Technology) ve MÜDEK ( Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği ) programlarına onaylanmış Üniversite ve Mühendislil programları mezunları Avustralya’daki İşverenler bu anlaşma çerçevesinde yer alan Türk Üniversiteleri’nin dünya standartlarında kaliteli bir Mihendislik eğitimi sunduğunu kabul edilmekte böylece direk oalrak 18 aya kadar tam zamanlı çalışma olanağı sağlanmaktadır.

Bu vizeyle yeni mezun mühendisler  kişiye Avustralya’da ;

 • Çalışma
 • Eğitim görme
 • Ailesini yanında Avustralya’ya götürme
 • Başka vizelere başvuru
 • İngilizce eğitimi
 • 18 ay süresince sınırsız giriş-çıkış seyahat etme hakkı tanır

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Çalışma (Skilled–Recognised Graduate Visa (subclass 476)) vizesi koşulları ise özetle

 • MÜDEK veya ABET listesinde olan bir bölüm ve üniversiteden mezun olmak.
 • Mezuniyet tarihiniz belirtilen akreditasyon tarihi kapsamında olmalı
 • Mezuniyetinizden sonra en çok 2 yıl içinde başvurmanız
 • Başvuruda yaşınızın 31’den az olması
 • IELTS sınavının her bir bölümünden en az 6 puan almanız gerekmektedir.

Bu vize General Skill Migration (Nitelikli Göçmenlik) kategorisinde başvuru yapmak isteyen ama yeterli puanı tutturamayan adaylar içinde gerekli koşulları sağlıyorlarsa uygun olabilir.  Böylece henüz nitelikli göçmenlik kategorisindeki sürekli kalış sağlayan vizeler için yeterli baraj puanı tutturamayan kişiler için Avustralya’da yaşadığı süre boyunca bu eksik puanların tamamlanması için değişik olanaklar sunmaktadır.

Örneğin yeterli iş tecrübeniz yok ise kendi mesleğinizde bir iş bulup çalışarak “iş tecrübesi” ile ilgili kriteri sağlayabilirsiniz, böylece “Avustralya iş tecrübesi” kriterinden +5 puan daha alabilirsiniz. ya da iş vereniniz, dilerse size gelecekte Avustralya’da çalışmaya devam edebilmeniz için sponsorlukta bulunabilir.

Daha Fazla Bilgi için

Resmi kayıtlı göçmen danışmanımız Feriha Güney (MARN 0960690) ve Avustralya kayıtlı Avukatımız Ceren Güney tarafından  yukarıdaki kriterleri sağlayan mezunların dosyalarını profesyonel ve eksiksiz bir şekilde hazırlamaktadır. Bu alanda yapılan tüm vize başvurularımız 100% başarıyla sonuçlanmış olup, Avustralyada ve Türkiyedeki ofislerimizle hem Türkiye de hem Avustralya da sizlere Profesyonel, Güvenilir ve Ekonomik hizmetlerimiz hakkında bilgilenmek için

Türkiye de Ceren Güney ( 0546 946 3811) ya da

Avustralya da Feriha Güney ( 0477 524 7839 ) nolu telefonlardan  ya da

sydney@inteducation.com adresine CV nizi ekleyerek başvurabilirsiniz.

Engineering Professionals are amongst the most highly sought after professionals in Australia. The Australian government recognises their contribution to our society and their value as highly trained professionals with a visa specifically designed for them.

The Skilled–Recognised Graduate Visa (subclass 476) allows recent engineering graduates (from certain universities and programs) to gain up to 18 months of skilled work experience in Australia. How good is that?

This visa is for you if you are younger than 31 and have completed an engineering degree (including bachelor, masters and PhD degrees) from selected universities. To find out which universities are eligible, please see the list below, then contact Visa Agency – Australia for details.

Applicants for this visa must not have previously held a 476 visa or a 485 visa (as the main applicant), and they must have completed their degree within the last 2 years before lodging the visa application. Another great advantage of this visa is that you can include your family members in the application and you do not need a sponsor (such as an employer).

Think about the possibilities this visa can open to you! Gaining experience in Australia may open different visa pathways for you such as Skilled Migration or Employer Sponsored visas. You will have the opportunity to practice your English, work and live in Australia for 18 months, and possibly think about migrating if you are willing to do so at a later stage.

One more thing: If you know an Engineer who may be interested in this visa, do not forget to share this article with them! Share the knowledge!

List of countries included in this program:

Australia Canada Taiwan
Hong Kong Ireland Japan
South Korea New Zealand Singapore
South Africa United Kingdom Malaysia
Russia Argentina Brazil
Chile Finland Germany
Hungary India Iran
China Philippines Poland
Slovakia Sweden Tanzania
United States Turkey

Would you like to know if you qualify for this Visa?

If you have an Engineering degree from one of the countries above and you would like to know more about your eligibility for this visa, give us a call or contact us for further information.

I look forward to helping you turn your Australian dream into a reality. As a migrant to Australia myself (I am from Mexico and arrived in Australia on a skilled visa), I really understand just how important your visa application is to you.

Feriha Guney as registered migration agent (MARN 0960690)  registered migration agents are skilled, dedicated migration professionals—we’d love to help you achieve your dream.

 

Avustralya Göç ve Eğitim Ajansı